SAD optužio osnivača WikiLeaksa Assangea za urotu

Foto: Fah

Američko tužiteljstvo objavilo je u četvrtak da je Julian Assange, osnivač WikiLeaksa, optužen za urotu zbog pokušaja da pristupi tajnom računalu američke vlade zajedno s bivšom vojno-obavještajnom analitičarkom Chelseaom Manning 2010.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Assangeu, uhićenom u četvrtak ujutro u ekvadorskom veleposlanstvu u Londonu gdje je boravio od 2012., prijeti zbog toga maksimalna kazna od pet godina zatvora, objavilo je američko ministarstvo pravosuđa.

(VIDEO) Uhićen suosnivač WikiLeaksa Julian Assange: Britanska policija ušla u ekvadorsko veleposlanstvo

Assangea (47), koji bi mogao biti izručen SAD-u, ispitat će američka strana video linkom 2. svibnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanski sudac Westminsterskog suda rekao je da Amerikanci imaju rok do 12. lipnja predstaviti Britaniji svoje argumente za izručenje Assangea.

Assange se pojavio pred Westminsterskim sudom koji ga je proglasio krivim za kršenje uvjeta privremenog puštanja na slobodu, kažnjivo jednom godinom zatvora.

Britanska policija nakon Assangeova uhićenja objavila je da je lišen slobode u skladu sa zahtjevom za izručenje SAD-u te zbog kršenja privremenog puštanja na slobodu u Britaniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kaznena istraga u SAD-u traje još od vremena administracije američkog predsjednika Baracka Obame.

Potaknuta je jednim dijelom objavom na WikiLeaksu 2010. stotina tisuća američkih vojnih izvješća o ratovima u Afganistanu i Iraku i američke diplomatske korespondencije.

Ministarstvo navodi da je Assange uhićen u skladu s američko-britanskim sporazumom o izručenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U optužnici se navodi da je on u ožujku 2010. sudjelovao u uroti da pomogne Manning da probije šifru pohranjenu na računalima američkog ministarstva obrane povezanim na SIPRNet mrežu, vladinu mrežu za povjerljive dokumente i komunikacije.

Optužen je zbog urote da se provali u računala

Obamina administracija odlučila je da neće kazneno goniti WikiLeaks jer je njegov rad bio previše poput novinarskih djelatnosti koje su zaštićene Prvim amandmanom američkog Ustava.

Uoči Assangeovog pojavljivanja na sudu, premijerka Theresa May u parlamentu je komentirala da “nitko nije iznad zakona”.

“U Velikoj Britaniji nitko nije iznad zakona”, rekla je May u Donjem domu i pohvalila “veliki profesionalizam” britanskih policajaca koji su uhitili Australca na temelju naloga iz lipnja 2012. britanskog pravosuđa zbog nepojavljivanja na sudu kao i na temelju američkog zahtjeva za izručenjem.

Glasnogovornik Therese May istaknuo je također da Britanija nije lobirala za odluku o povlačenju azila Julianu Assangeu.

Assangeu je, nakon što mu je uskraćen diplomatski azil, oduzeto i ekvadorsko državljanstvo.

Ekvador je optužio Assangea i WikiLeaks i da su sudjelovali u pokušajima destabilizacije zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.