SAD zabrinut zbog mađarskog zakona koji bi mogao zatvoriti Sorosevo sveučilište

Foto: fah

SAD je zabrinut zbog novog mađarskog zakona koji Washington vidi kao napad na Srednjoeuropsko sveučilište (CEU) koje je utemeljio financijaš George Soros, potvrdili su u utorak američki diplomati zaduženi za srednju i istočnu Europu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“SAD je zabrinut zbog jučerašnjeg potpisivanja zakona jer je vrlo jasno usmjeren na CEU i prijeti toj važnoj američko-mađarskoj instituciji”, kazao je pomoćnik američkog državnog tajnika Hoyt Yee.

> SDP, HNS, Pupovac i Panenić nakon izbacivanja iz Mađarske bi Sorosevo sveučilište doveli u Hrvatsku!

On se nalazi u Mađarskoj prvenstveno zbog tog pitanja, a za Reuters je kazao da Mađarska i dalje ostaje vrlo važan američki saveznik, usprkos tom potezu koji šteti sveučilištu i ugrožava akademsku slobodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađarski predsjednik Janoš Ader potpisao je u ponedjeljak zakon koji postavlja nova pravila za strana sveučilišta i koji bi mogao zatvoriti CEU kojeg je Soros osnovao 1991. u Budimpešti.

Ader je rekao u izjavi za novinsku agenciju MTI kako je uvjeren da taj zakon ne krši akademsku slobodu ni međunarodne zakone. On je pozvao vladu da održi razgovore sa sveučilištima na koja se zakon odnosi o daljnjem radu.

Novi zakon, predstavljen 28. ožujka u parlamentu, usvojen je prošli tjedan u ubrzanom postupku sa 123 glasa za i 38 protiv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njime se predviđa uskraćivanje dozvole stranim obrazovnim institucijama koje osim u Mađarskoj nemaju kampus u zemlji podrijetla. CEU, koji djeluje samo u Budimpešti, jedino je međunarodno sveučilište koje nema kampus i negdje drugdje.

Odredba zakona posebno se odnosi na CEU, anglofonu ustanovu osnovanu u Mađarskoj ubrzo nakon pada komunizma u svrhu promicanja “dobrog upravljanja, trajnog razvoja i društvene preobrazbe”.

Orban je optužio CEU da “vara” mađarski zakon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dio zakona određuje da strana sveučilišta mogu izdavati diplome u Mađarskoj samo ako mađarska vlada, i u slučaju CEU-a Sjedinjene Države, potpišu ugovor o tome u roku od šest mjeseci nakon što zakon stupi na snagu. Orban je prošli ponedjeljak izrazio “spremnost pregovarati sa SAD-om” na temu budućnosti sveučilišta koje ima rok do veljače 2018. da se uskladi s novim zakonom.

Novi zakon koji bi mogao voditi zatvaranju CEU-a izazvao je prosvjede zadnjih dana. Tako su u nedjelju u Budimpešti protiv njega prosvjedovali deseci tisuća Mađara.

Više od 900 sveučilištaraca iz čitavog svijeta, među kojima 18 dobitnika Nobelove nagrade, potpisalo je peticiju zahtijevajući povlačenje zakona.

CEU ima 1800 upisanih polaznika iz 100 zemalja. Svrstava se među 50 najboljih ustanova na svijetu za političke znanosti, po poretku QS World University Rankings.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Mađarski predsjednik potpisao zakon koji bi mogao konačno zatvoriti Sorosevo sveučilište

Podsjetimo, zastupnik SDP-a Domagoj Hajduković pozvao Vladu Republike Hrvatske da pošalje poziv CEU-u da dođu u Hrvatsku, za što je skupio 55 potpisa saborskih zastupnika SDP-a, HNS-a, HSS-a, SDSS-a, Živog zida, Mosta te manjinskih i nezavisnih zastupnika. Od tih 55 zastupnika čak je 34 iz SDP-a.

Pismo mađarskom premijeru kojim se traži da odustane od spomenutog zakona poslali su i hrvatski profesori i studenti koji su radili ili se obrazovali na CEU. U pismu se navodi da je “CEU najbolje svjetski rangirano sveučilište srednjoistočne Europe u disciplinama koje pokriva (društvene i humanističke znanosti). Na njemu su se obrazovali ili predavali brojni znanstvenici, gospodarstvenici, političari i razne struke iz Hrvatske i drugih zemalja, tj. čitava plejada ljudi različitih nacionalnosti, religija i političkih uvjerenja”.

Pismo ima 150 potpisnika među kojima su i profesori s Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Osijeku, Hrvatskog instituta za povijest, Ekonomskog i pravnog fakulteta u Zagrebu i Rijeci, Fakulteta političkih znanosti Zagrebu, poput Nevena Budaka, Drage Roksandića, Tvrtka Jakovine, Damira Agičića, Marija Jareba, Gorana Čulara, Zdenke Janeković-Roemer i drugih.

> Neven Budak, bivši predavač na Sorosevom sveučilištu ‘posljednji je sekretar Partije’ i poprilično blizak SDP-u!

Neven Budak redoviti profesor na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i posljednji sekretar komunističke partije na istom fakultetu od 1995. do 2002. održava nastavu iz urbane povijesti i druga predavanja na Sorosevom Srednjeeuropskom sveučilištu u Budimpešti.

> Politolog Zakošek, član udruge koju financira Soros: Na djelu je ‘orbanizacija’ Hrvatske

Pri Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu 2013. godine za vrijeme mandata dekana Nenada Zakošeka osnovan je Centar za istraživanje etničnosti, državljanstva i migracija (CEDIM). Pregledom suradnika uočava se veći broj njih stručnih za područje ‘rodnih studija’ i onih koji su se stručno usavršavali na Sorosevom Srednjeeuropskom sveučilištu u Budimpešti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.