Šefovi diplomacije četvorke razgovarali o ukrajinskoj krizi

epa05014307 French Foreign Minister Laurent Fabius (L-R), Russian Foreign Minister Sergei Lavrov, German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier and Ukrainian Foreign Minister Pavlo Klimkin chat outside Villa Borsig in Berlin, Germany, 06 November 2015. The foreign ministers of Germany, France, Russia and Ukraine met in Berlin to discuss next steps in ending the Ukraine conflict, amid awareness that progress has been slower than hoped. EPA/BRITTA PEDERSEN

Ministri vanjskih poslova Njemačke, Francuske, Rusije i Ukrajine sastali su se u petak u Berlinu kako bi razgovarali o idućim potezima koji bi vodili okončanju sukoba u Ukrajini gdje mirovni proces sporo napreduje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne možemo biti zadovoljni time što se prekid vatre poštuje do neke mjere”, rekao je njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier te upozorio da “ima nekoliko ozbiljnih izazova” među kojima je organizirati poštene lokalne izbore u područjima koja su u rukama proruskih separatista.

Nadalje je vitalno važno osigurati humanitarnu pomoć istočnim pokrajinama, rekao je.

U mnogim područjima sukobljene strane odugovlače i neće ostvariti zadani cilj da do kraja godine provedu mjere dogovorene u veljači.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajinska vojska i proruski separatisti uglavnom poštuju prekid vatre od rujna i razmijenili su zarobljenike, a nedavno povučeno topničko oružje manjeg kalibra moglo bi poslužiti kao model za povlačenje teškog naoružanja, rekla je glasnogovornica njemačke vlade.

Na sastanku na razgovoru o ukrajinskoj krizi u Berlinu bili su francuski ministar vanjskih poslova Laurent Fabius, ruski Sergej Lavrov i ukrajinski Pavlo Klimkin.

Prethodni njihov susret bio je održan 12. rujna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Voditelj međunarodnih promatrača Organizacije za sigurnost i suradnju u Europi (OESS) u Ukrajini Ertugrul Apakan rekao je nešto ranije ovaj tjedan da povlačenje lakog oružja napreduje, no “stanje je i dalje nestabilno”.
U Berlinu je istaknuo da treba brzo početi razminirati istočne dijelove Ukrajine, a promatrači će pomoći mapiranjem miniranih područja.

U sukobu u Ukrajini poginulo je više od 8000 ljudi, a potpisani sporazumi iz Minska iz rujna 2014. i veljače 2015. pomogli su uspostavi prekida vatre od rujna.

Proruski separatisti koji su okupirali dio istočne Ukrajine objavili su 6. listopada da odgađaju lokalne izbore za 2016. na područjima koja su pod njihovim nadzorom čime prihvatili zahtjev Europljana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.