Sirijska vojska je objavila u srijedu da smanjuje bombardiranja pobunjeničkih četvrti grad Alepa i navodi da je to odlučila nakon napredovanja režimskih snaga u tom području koje je dva tjedna na udaru žestoke vojne ofenzive.
“Nakon uspjeha naših oružanih snaga u Alepu i prekida svih cesta opskrbe terorističkih skupina (pobunjenika), zapovjedništvo je odlučilo smanjiti broj bombardiranja i topničkih napada na položaje terorista”, navodi vojska u priopćenju koje su prenijeli službeni mediji.
Priopćenje navodi i da je ta odluka donesena kako bi se omogućilo civilima koji to žele da odu do sigurnih zona.
Vojska je objavila 22. rujna početak velike ofenzive radi zauzimanja pobunjeničkih četvrti Alepa, koji je od 2012. podijeljen između dijela koji drži režim i dijela koji kontroliraju pobunjenici.
Uz zračnu podršku Rusije, prorežimske snage su napredovale u središtu grada, na sjeveru i na jugu bivše gospodarske prijestolnice Sirije. U izrazito žestokim bombardiranjima stradale su brojne civilne žrtve i uništene civilne infrastrukture.
Ofenziva na Alep je potaknula Washington da prekine razgovore s Rusijom o uspostavi primirja u Siriji.
Zašto Asad želi osvojiti Alep?
Snage sirijske vlade prije dva tjedna uz veliku zračnu podršku Rusa i oštru osudu zapadnih zemalja krenule u veliku ofenzivu na Alep, a analitičari to smatraju početkom možda i konačne bitke za taj ključni sirijski grad, piše BBC.
Alep je važan. To je jedno od rijetkih urbanih središta koje sirijski pobunjenici, u ovom slučaju djelomično, imaju pod svojom kontrolom.
Prije rata Alep je bio najvažnije sirijsko komercijalno središte i kao takav je ključna strateška i psihološka nagrada sirijskog građanskog rata.
Sve dok su dijelovi grada pod ustaničkom kontrolom, on je trn u vladinu oku.
Ako vladine snage osvoje Alep bit će to važan korak do ruskog strateškog cilja – jačanja pozicije Bašara al-Asada kako ga se ne bi moglo izbjeći u bilo kakvim budućim mirovnim aranžmanima i njegov konačan opstanak na vlasti.
Ovakva situacija u Alepu zapravo je već viđena. Ranije ove godine sirijske snage su zajedno s raznim proiranskim milicijama pokrenule veliku ofenzivu koja je rezultirala opkoljavanjem istočnog dijela grada pod pobunjeničkom kontrolom.
Ali samo nekoliko tjedana poslije ustanici su krenuli u protunapad i uspjeli presjeći glavne komunikacije na jugozapadu Alepa čime su efektivno okružili područje koje vladine snage drže pod svojom kontrolom.
I tako svaka strana drži teritorij one druge pod pritiskom. Ruski i sirijski zapovjednici sada su, čini se, odlučili riješiti problem Alepa jednom za svagda.
U međuvremenu, u razrušenu gradu civili su zatočeni i pate na obje strane. Na području pod vladinom kontrolom, na zapadu, živi oko 1,2 milijuna ljudi. Na istočnoj strani ih je oko 250 tisuća. Vladine snage k tome bez ikakva obzira napadaju civilne i medicinske ciljeve.
Tekst se nastavlja ispod oglasa