Više od 232 tisuće ljudi bilo je zaraženo koronavirusom u prvom valu u Kini što je četiri puta više od od onoga što su prijavile kineske vlasti, pokazalo je istraživanje koje su proveli znanstvenici iz Hong Konga, piše Guardian.
Time su potvrđene sumnje Vlade Velike Britanije koja je još krajem ožujka optuživala Kinu za smanjenje broja zaraženih za čak do 40 puta. Kako smo pisali, znanstvenici su kazali britanskom premijeru Borisu Johnsonu da je Kina mogla umanjiti broj potvrđenih slučajeva koronavirusa između 15 i 40 puta. Analitičari su tada isticali kako je takva taktika, kojom se smanjuje broj zaraženih, umjetno mogla povećati stopu smrtnosti kako bi natjerala zapadne države da u strahu od katastrofe zaustave svoja gospodarstva.
Jedan britanski dužnosnik rekao je tada da će se Peking suočiti s odmazdom nakon završetka krize.
>Koju ulogu u skrivanju istine o koronavirusu ima KP Kine?
Što kažu stručnjaci iz Hong Konga?
Kina je do 20. veljače imala više od 55 tisuća slučajeva zaraze, no stručnjaci iz Hong Konga vjeruju kako je riječ o puno većoj brojci. Kineska komisija za zdravlje izdala je čak sedam verzija definicije Covida-19 od 15. siječnja do 3. ožujka, a studija je pokazala da su te promjene imale značajan utjecaj na ukupan broj zaraženih.
Istraživanje iz Hong Konga analiziralo je podatke do 20. veljače od Svjetske zdravstvene organizacije, a procjenjuje se da je svaka od prve četiri promjene povećala omjer zabilježenih i uračunatih slučajeva i to od 2,8 do 7,1 puta.
“Da je otpočetka primijenjena peta verzija definicije, uz dostatno testiranje, pretpostavljamo da bi do 20. veljače bilo 232.000 potvrđenih slučajeva, nasuprot 55.508 koliko ih je potvrdila službena Kina”, piše u istraživanju objavljenom u zdravstvenom časopisu Lancet.
Tekst se nastavlja ispod oglasa