Oko 10.000 uzvanika okupilo se u Beogradu na Prvom ”svesrpskom saboru”pod nazivom “Jedan narod, jedan sabor – Srbija i Srpska”. Na saboru je usvojena ”Deklaracija o zajedničkoj budućnosti srpskog naroda”. U njoj se, među ostalim, ističe da se ne podržava UN-ova rezolucija o Srebrenici i preporučuje dodatna internacionalizacija stradanja Srba u NDH.
>U Beogradu u subotu okupljanje srpskog svijeta, među temama bit će i Jasenovac
Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić požalio se u svom dugačkom govoru da mu zabranjuju posjetiti Jasenovac. Zbog toga je obećao što skoriju izgradnju Donje gradine i Beograda (muzeje o jasenovačkim žrtvama).
“Zabranjuju predsjedniku Srbije da posjeti Jasenovac. Zamislite da ne možete da posjetite, da to bude zatvoreno mjesto, i svi šute. Zbog toga ćemo graditi i završiti što je moguće prije i brže i Donju gradinu i Beograd (muzeje o jasenovačkim žrtvama, nap. a.). Bit će uz Savu, Sava nam je leševe donosila, da svi vide kakvo je bilo stradanje srpskog naroda“, dio je dugačkog govora Aleksandra Vučića.
>Banić i Koić za Narod.hr: Ravnatelj JUSP Jasenovac je došao s politikom i s njom i odlazi
Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda
Iza sabora stoje Vučić i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, uz koje je bio patrijarh Porfirije. Skupu su nazočili i dužnosnici najviših institucija Republike Srbije i Republike Srpske, kao i predstavnici Srba iz regije. Među predstavnicima Srbije, BiH, Crne Gore i Makedonije nije bilo predstavnika iz Hrvatske. Na skupu je donesena “Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda”. U najmanju ruku dvosmislen je naziv deklaracije u dijelu u kojem se spominje zajednička budućnost srpskog naroda jer je to jasna aluzija na pojam “srpski svet”.
Svesrpski sabor održan je u trenutku pojačane retorike vlasti o “ugroženosti srpskog naroda” zbog usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici u UN-u. Beograd i Banja Luka protivili su se rezoluciji, a Srbija je i lobirala protiv njezinog usvajanja. Naime, Vučićev režim unatoč presudama međunarodnih sudova ne priznaje genocid u Srebrenici, već koristi kvalifikaciju “strašan zločin”.
>UN: Izglasana rezolucija o genocidu u Srebrenici
Dodikove provokacije
Jutarnji list prenosi da je Milorad Dodik najprije nahvalio Vučića kao “svjetskog državnika”, a potom se vratio na svoju omiljenu temu odcjepljenja Republike Srpske iz sastava BiH.
“Mi u Republici Srpskoj smatramo da BiH ne može da nastavi s kršenjem Daytona i stranom intervencijom. Mislimo da je bolje da živimo kao dobri susjedi sa svojim pravima, političko-teritorijalnim subjektima nego da budemo stalno posvađani”, provocirao je Dodik.
>Srbi na nogama zbog rezolucije o genocidu iako se njihova krivnja nigdje ne spominje
Rusi dali podršku Srbima: ”Rame uz rame”
Iz Moskve se porukom podrške Srbima javio ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov. On je sudionicima Svesrpskog sabora napisao da su Srbi i Rusi pružali rame uz rame otpor neprijateljima i osvajačima i zajedno gradili miran život.
“Zato Zapad pokušava kazniti Srbe. Pokušava ih lišiti slobode, oduzeti njihova iskonska ognjišta, natjerati da odustanu od prava na vlastito mišljenje i nezavisnu politiku, rastaviti i rasturiti”, poručio je Lavrov.
Vodeće bošnjačke stranke upozorile da je Svesrpski sabor oživljavanje Miloševićeve politike
Dvije vodeće bošnjačke stranke – Narod i pravda i Stranka demokratske akcije (SDA), nazvale su Svesrpski sabor oživljavanjem Miloševićeva projekta koji je bio izvor rata i agresije.
”Ovakav skup ustvari predstavlja buđenje projekta Slobodana Miloševića i nastavak jedne hegemonističke politike Srbije prema svojim susjedima. Takva politika ugrožava mir i stabilnost. Čini nemogućom bilo kakvu regionalnu suradnju između neovisnih i suverenih država na temelju poštivanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta svake od država”, priopćili su iz Naroda i pravde.
>25. prosinca 1990. Zločini srpske vojske – Slobodan Milošević i stvaranje Velike Srbije
Španjolski mediji o situaciji u Srbiji
Situaciju u današnjoj Srbiji precizno je opisao španjolski portal El Diario u reportaži koja je objavljena u petak: “Čim izađete iz beogradske zračne luke, veliki grafit na mostu pozdravlja sve putnike na putu prema centru: ‘Kosovo je Srbija’. Dok izlaze iz grada, još jedan grafit s druge strane mosta oprašta se od putnika: ‘Zapamtite, Kosovo je Srbija’. Scena se ponavlja po cijelom gradu i na najreprezentativnijim točkama.
U ogromnoj zgradi Ministarstva vanjskih poslova duž cijele ulice proteže se transparent: ‘Kosovo i Mitrovica, uvijek Srbija; nikad Albanija'”. Tako pišu Španjolci uz zaključak koji glasi: “Dok populistički vođa Aleksandar Vučić agitira nacionalistički diskurs protiv Kosova, on državu vodi u autoritarno lutanje pred samozadovoljstvom EU čiji je prioritet stabilnost u regiji”.