Tko je Vladimir Zelenskij – novi, plebiscitom izabrani predsjednik Ukrajine

foto: EPA

Vladimir Zelenskij, glumac i komičar bez iskustva u politici, izabran je za predsjednika Ukrajine ogromnom većinom od gotovo tri četvrtine glasova, dok je Petar Porošenko, koji je igrao na kartu Ukrajinskog patriotizma, približavanja zapadu i zatezanja odnosa s Putinom ostao u manjini. Nije mu pomoglo niti to što je u velikoj mjeri zaslužan za autokefalnost ukrajinske crkve: Biračima je, prije svega, dosta dosadašnjih garnitura političara, koje povezuju s korupcijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zelenskij kaže da će zadržati prozapadnu orijentaciju Ukrajine i okončati rat u Donbasu, boriti se protiv korupcije i poštovati uvjete MMF-a. Njegovu pobjedu priznali su Macron, Tusk, Trump i brojni drugi, i čestitali mu.

Moskva se u vezi njegove pobjede drži rezervirano, i poručuje da Ukrajina ima priliku popraviti odnose s Rusijom, ali nije sigurna da će se to dogoditi: Najveći kamen spoticanja je članstvu Ukrajine u EU i NATO, čime bi NATO došao na granice Rusije, a usto, na Krimu, kojeg je Rusija okupirala i izuzela iz sastava Ukrajine, je i baza ruske crnomorske flote, s atomskim podmornicama i svime što ide uz to. To je i osnovni razlog što je Rusija, kad je postalo izgledno da će Ukrajina krenuti prema EU i NATO paktu, napala tu zemlju i organizirala referendum na Krimu.

Bez podrške političkih snaga u zemlji

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zelenskij, unatoč velikoj pobjedi, ima protiv sebe parlament u kom nema podršku, bar do izbora u listopadu, i zapravo je “sam na svijetu”- čini se da baš i nema neke organizirane političke snage koja bi stajala iza njega, no za sad ostaje enigma stoji li iza njega najveći ukrajnski tajkun, s kojim je privatno u dobrim odnosima i koji je ujedno i vlasnik TV postaje na kojoj se emitira popularna serija u kojoj je sadašnji predsjednik Ukrajine glumio učitelja koji slučajno postane – predsjednik Ukrajine.

Zelenskij je bio jedini kandidat koji sam nije bio tajkun; Porošenko i Timošenko bili su jedni od najbogatijih Ukrajinaca. No tijekom kampanje spekuliralo se da iza njega stoji Igor Kolomojski, i da ga je poslao na izbore za predsjednika i financirao mu kampanju da bi spriječio reizbor Porošenka, s kojim je u zavadi.

Tko stoji iza Zelenskija?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Igor Kolomojski vrlo je živopisan čovjek, Židov koji je na čelu u osnovi pronacističkih organizacija poput dragovoljačkog “Azov bataljuna” čiji su pripadnici često koristili nacističku ikonografiju i pozivali se na nacističku ideologiju, a ujedno i značajna figura cionističkog pokreta, s dobrim vezama u Izraelu. U svom uredu u Dnjepropetrovsku drži akvarij s morskim psima, i uživa tijekom poslovnih sastanaka ispuštati dugmetom na svom radnom stolu hrana u akvarij, te gledati zastrašene poslovne partnere. Nešto poput negativca iz filmova o Jamesu Bondu.

Osnivač je PrivatBanke i PrivatGrupe, a u vlasništvu ima i tvrtke koje rade s naftom, metalima, masovnim medijima. Težak je između 4 i 6 milijardi dolara i najbogatiji je Ukrajinac. Tijekom rata s Rusijom, osnovao je svoju privatnu vojsku – spomenuti Azov bataljun, koji je nastao iz njegovih privatnih nasilnika koji su mu služili za “neprijateljska preuzimanja” tvrtki. Tamo gdje drugi tajkuni i oligarsi šalju odvjetnike, Kolomojski je slao ljude naoružane bejzbol palicama, metalnim šipkama, plinskim pištoljima i motornim pilama, kao recimo u slučaju preuzimanja čeličane u Kremenčuku, a često se služio i krivotvorenim sudskim nalozima dobivenim preko korumpiranih – ili zastrašenih – sudskih službenika kako bi smijenio staru i postavio svoju upravu. No smatra se da je upravo on uspio smiriti prorusku pobunu u Dnjepropetrovsku, podmićujući pobunjenike.

Umjereno prozapadni političar

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoji li on stvarno iza Zelenskija, vjerojatno će se ubrzo saznati. Ono što se zna da njih dvojica jesu bliski, i da Zelenskij radi kao TV host i komičar na televiziji koja je u vlasništvu Kolomojskog, no Zelenskij, inače također Židov, imidžem ne može biti različitiji od Kolomojskog. Na glasu kao odmjeren i kulturan, skroman čovjek, kandidirao se bez ikakvog programa i bez podrške i jedne stranke, navodno iz šale (u što malo tko vjeruje) a imao je podršku birača kojima je dosta establišmenta i tradicionalnih, korumpiranih stranaka. Govori ruski, a često se sprdao s ukrajinskim nacionalizmom. Ipak, promatrači ga ne smatraju pritajenim Putinovim oružjem, iako bi zapadu vjerojatno bilo draže da je pobijedio Porošenko, jer s njim znaju na čemu su. Za sad bi ga se moglo okarakterizirati kao “umjereno prozapadnog”.

Njegov stil je miješanje estrade i politike, a predizborni nastupi su bili više nalik rock koncertima. Izbjegavao je polemike s drugim kandidatima, a u politici nema iskustva i o njoj zapravo ne zna ništa – i to ne skriva, a to što nije dio politike mu je bila i najveća prednost. Više voli općenito govoriti o suzbijanju korupcije. Na sastancima sa stranim investitorima i diplomatima držao se općenitih stvari: Diplomati kažu da osobno ostavlja dobar dojam, ali i da je neiskusan i da je pitanje može li se uhvatiti u borbu s korupcijom, koja je glavni problem Ukrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.