Tony Blair nakon 20 godina ponavlja isto: Mi smo u Iraku uvodili demokraciju i svrgnuli diktatora Saddama

blair
Foto: Fah

Pod Blairom, Britanija se pridružila koaliciji zemalja – koju je predvodio tadašnji američki predsjednik George W. Bush – u napadu na Irak 20. ožujka 2003. godine. Učinile su to bez službene objave rata ili mandata UN-a. Cilj uklanjanja Saddama Husseina ubrzo je postignut, ali je Irak brzo potonuo u spiralu nasilja koja je trajala godinama i ostavila stotine tisuća mrtvih. Kritičari napominju da u Iraku nije pronađeno oružje za masovno uništenje što je bio jedan od navedenih razloga za intervenciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruska invazija na Ukrajinu ne može se izjednačiti s invazijom Iraka koju predvode SAD, rekao je bivši britanski premijer Tony Blair, jer o 20. obljetnici rata i napada na Irak u kojem je svrgnut, a kasnije i ubijen vješanjem 2006. godine, irački predsjednik i diktator Saddam Hussein.

>Blair i suradnici savjetuju Vučića i srbijansku vladu

Blair je rekao da su moskovske snage napale Ukrajinu “zemlju koja ima demokratski izabranog predsjednika koji, koliko on zna, nikada nije započeo regionalni sukob ili počinio bilo kakvu agresiju na svoje susjede”, piše tbsnews.net

Bivši britanski čelnik tvrdi da je Saddam Hussein, s druge strane, brutalizirao vlastiti narod, uključio se u dva rata kršeći međunarodno pravo i upotrijebio kemijsko oružje da ubije 12.000 ljudi u jednom danu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tony Blair: Pokušavali smo uvesti demokraciju

“Mogli biste barem reći da smo uklanjali despota i pokušavali uvesti demokraciju“, rekao je Blair za europske novinske agencije AFP, dpa, ANSA i EFE.

69-godišnji britanski političar priznao je da bi ruski čelnik Vladimir Putin mogao pokušati iskoristiti invaziju na Irak, koja se dogodila bez mandata Vijeća sigurnosti UN-a, kako bi opravdao svoju agresiju.

“Ali, znate, da nije upotrijebio tu ispriku, upotrijebio bi drugu ispriku”, rekao je Blair.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapad je izgubio moralni kredibilitet invazijom, a Irak utonuo u spiralu nasilja

Pod Blairom, Britanija se pridružila koaliciji zemalja – koju je predvodio tadašnji američki predsjednik George W. Bush – u napadu na Irak 20. ožujka 2003. godine. Učinjeno je to bez službene objave rata ili mandata UN-a.

Invazija se dogodila nakon napada na New York i SAD 11. rujna 2001. godine.

Cilj uklanjanja Saddama Husseina ubrzo je postignut, ali je Irak brzo potonuo u spiralu nasilja koja je trajala godinama i ostavila stotine tisuća mrtvih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Invazija je također potaknula neke od najvećih antiratnih demonstracija u Britaniji.

Kritičari kažu da je rat razotkriven kao bezobzirna nesreća jer u Iraku nije pronađeno oružje za masovno uništenje, što je jedno od glavnih opravdanja britanske vlade za operaciju.

Vakuum moći je na kraju omogućio samoproglašenoj “Islamskoj državi” da na nekoliko godina preuzme kontrolu nad velikim dijelovima zemlje.

Kritičari također tvrde da je rat u Iraku također omeo sposobnost Zapada da se vjerodostojno suprotstavi ruskoj i kineskoj autokraciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.