Blair i suradnici savjetuju Vučića i srbijansku vladu

Alastair Campbell, savjetnik nekadašnjeg britanskog premijera Tonya Blaira i čuveni spin doktor, objavio je na svom blogu da je bio “fasciniran” posjetom Srbiji i objasnio razloge svog dolaska izrazivši nadu da će se uskoro vratiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Campbell je u siječnju održao jednosatni sastanak s glasnogovornicima srbijanskih ministara i najavio skorašnji dolazak tima stručnjaka britanske vlade radi obuke o komunikacijama u procesu pridruživanja Europskoj uniji, što bi u suradnji sa Blairovom konzultatskom kućom TBA (Tony Blair Associates) trebalo pomoći modernizaciji državnog aparata u Srbiji, prenio je B92.

Campbell je potvrdio da je na poziv srbijanske vlade Srbije došao da se sastane s ministrima i drugim dužnosnicima kako bi razgovarao o “strateškim izazovima i izazovima komunikacije”.

“Posebno smo se usredotočili na napore Srbije da postane članica EU-a i ulogu koju bi u tom poslu mogla imati učinkovita i proaktivna komunikacija”, objasnio je Blairov suradnik, navodeći kako se razgovaralo o temi “kako medijsku sliku transformiraju tehnologija i globalizacija, kao i o tome kakve to izazove i prigode predstavlja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Savjetnik za medije bivšeg britanskog premijera, koji na blogu za sebe kaže da je “komunikator, pisac i strateg”, naglasio je kako mu je “bilo posebno interesantno posjetiti Srbiju”.

“Moje prethodno iskustvo vezano za Beograd je bilo kada sam nadgledao medijske nastupe NATO-a tijekom konflikta na Kosovu, dok je sadašnji srpski premijer bio dio Miloševićeve vlade. Čak, prije nekoliko godina mi je savjetovano da tamo ne putujem. Međutim, toplo sam dočekan i taj kratak put je bio fascinantan. Stekao sam jak dojam da je vlada ozbiljno pristupila reformama koje su neophodne kako bi se napravio napredak ka članstvu u EU”, naveo je Campbell.

Da je srbijanska vlada angažirala Balirovu tvrtku TAB tvrdi i britanski list The Guardian.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Iako je imao važnu ulogu u odluci da se 1999. bombardira Beograd, bivši britanski premijer Tony Blair prihvatio je ponudu Aleksandra Vučića i postaje njegov savjetnik, odnosno savjetnik srpske vlade”, objavio je ranije ovog tjedna The Guardian.

Ovaj list podsjetio je da je u vrijeme NATO-va bombardiranja bivše SR Jugoslavije premijer Vučić bio ministar informiranja i otvoreni kritičar britanske politike, koju je tada vodio Blair.

List također navodi i da je Vučić bio jedan od recenzenata knjige pogrdnog naziva o Toniju Blairu čiji je autor haaški optuženik i vođa Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj, a to ilustrira preslikom iz knjige u kojem se pod recenzenti vidi i ime sadašnjeg premijera Srbije, nekadašnjeg bliskog suradnika Vojislava Šešelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ljeto prošle godine beogradski mediji izvijestili su o posjetu Blairea Beogradu i sastanku s Vučićem, a srbijanski je premijer tada rekao kako je u dvosatnom razgovoru tražio od Blairea konkretnu pomoć u procesu europskih integracija, te da je dobio uvjeravanja kako je Blair “spreman svojim ugledom i kontaktima pomoći srpskoj vladi”.

“Tražio sam konkretnu pomoć i savjet od Blaira i kada je riječ o formiranju kabineta. On je poznat po tome da je imao najbolji i najefikasniji kabinet dok je bio premijer, pa je njegovo iskustvo u smislu sistematizacije dragocjeno”, rekao je tada Vučić.

Prema pisanju The Guardiana, poslovni dogovor Blair i Vučić postigli su, navodno, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, a nakon toga je Blair posljednjih mjeseci redovito posjećivao Beograd.

Vođa najjače srpske oporbene stranke Demokratske stranke Borko Stefanović smatra kako je “bizarno” to što je Blair postao Vučićev savjetnik, napisao je The Guardian.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.