Treba li Hrvatskoj porez za samce? Pogledajte koje sve države ga imaju

Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Porez kao demografska mjera koristi se u mnogim državama, što znači da samci u pravilu plaćaju veći porez od parova, posebice onih s djecom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Belgija je zemlja s najvećim poreznim opterećenjima za samce, slijedi Njemačka, zatim Francuska, Austrija i Italija. S druge pak strane, Švicarska, Izrael, Velika Britanija i Sjedinjene Države imaju znatno niža porezna opterećenja za samce.

Na primjeru Njemačke, unatoč vrlo složenom poreznom sustavu, vidljiva je razlika u poreznim opterećenjima za samce i obitelji.

Kao prvo, visina neoporezivog dijela prihoda u Njemačkoj ove godine za samce iznosi 11.604 eura, za bračne partnere i osobe u registriranom partnerstvu 23.208 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samci u Njemačkoj svrstani su u porezni razred s najvećim opterećenjima

Porezna opterećenja u Njemačkoj ravnaju se prema različitim poreznim razredima, pri čemu su samci svrstani u razred s najvećim opterećenjima, odnosno najnižim olakšicama.

>Hrga podržava porez na samce: Društvo živi od onih koji stvaraju život

Porezni sustav štiti i samohrane roditelje, koji u Njemačkoj plaćaju porez tek iznad mjesečnog iznosa primanja od 1,600 eura. S druge pak strane samci, koji spadaju u prvi porezni razred, prošle su godine imali pravo na godišnji neoporezivi iznos od 10.908 eura, što znači da im je mjesečni neoporezivi iznos bio samo 910 eura.

Poput Hrvatske, u kojoj je obitelj sukladno ustavu pod osobitom zaštitom države, Njemačka također spada u zemlje u kojima je bračna zajednica zaštićena ustavom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obitelj je zaštićena ustavnim odredbama i međunarodnim poveljama

Obitelj je i na razini Europske unije zaštićena Poveljom o temeljnim pravima, u čijem članku 33. piše: “Jamči se pravna, gospodarska i socijalna zaštita obitelji”.

Povelja o temeljnim pravima EU u skladu je i s Općom deklaracijom UN-a o ljudskim pravima, u čijem članku 16. stoji: “Obitelj je temeljna jedinica društva i ima pravo na zaštitu društva i države”. Slične ustavne odredbe kao Hrvatska i Njemačka imaju i druge članice Europske unije.

U članku 6. njemačkog Temeljnog zakona (ustava) piše: “Brak i obitelj nalaze se pod posebnom zaštitom državnog poretka”. Sukladno tome, uređene su posebne privilegije, prava i obveze, uključujući i raspodjelu poreznog tereta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema izračunu OECD-a, samci u Njemačkoj u prosjeku plaćaju poreze i ostala davanja u visini 48,1 posto ukupnih primanja. Prosjek u zemljama OECD-a iznosi 34,6 posto.

Osim poreza, na socijalno stanje utječu i ciljane mjere socijalne zaštite

Time je Njemačka zajedno s Belgijom na vrhu zemalja s najvećim opterećenjima za samce, s tim što je odnos između visine poreza i ukupnih socijalnih davanja različit od zemlje do zemlje.

>(VIDEO) U Hrvatskoj porastao rizik od siromaštva: Posebno ugroženi umirovljenici i samci

Nasuprot tim dvjema zemljama, Danska ima najviše poreze za samce, međutim, Danci ne plaćaju druga socijalna davanja. Istodobno, porez u Njemačkoj iznosi tek polovicu svih socijalnih davanja, u Belgiji je taj udio oko dvije trećine.

Sličan odnos poreza i ukupnih davanja za samce kao Danska ima i Island. Za usporedbu, ukupna davanja u SAD-u niža su od 25 posto, a u Švicarskoj između 15 i 20 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Visina poreznih opterećenja međutim nije jedini pokazatelj socijalnog statusa pojedinca. Viša socijalna davanja u pravilu znače i višu razinu socijalne zaštite. Kad je riječ o odnosu između samaca i obitelji, u nekim zemljama dječji doplatak primjerice snažno utječe na socijalnu sliku društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.