Kina je objavila da će parovima biti dopušteno imati do troje djece, što je velik pomak u populacijskoj politici nakon što su nedavni podaci pokazali pad broja rođenih u toj zemlji s najviše stanovnika na svijetu. Promjena je odobrena tijekom sastanka centralnog komiteta kojim je predsjedao predsjednik Xi Jinping, izvijestila je službena novinska agencija Xinhua.
Kina je do 2016. provodila najveći socijalni inženjering u povijesti svijeta koji se zvao ‘politika jednog djeteta’, koja je inicijalno bila nametnuta da zaustavi populacijsku eksploziju. Te godine je Komunistička partija Kine prešla na ‘politiku dva djeteta’, ali to nije donijelo dugoročne posljedice, što bi moglo Kinu koštati demografskog sloma.
> Demografski slom komunističke Kine – što čeka svjetsku velesilu u 21. stoljeću?
Kineska politika jednog djeteta
Kineska politika jednog djeteta započela je 1979. godine s ciljem smanjenja nataliteta i kontrole rasta stanovništva. Bračni parovi u kineskim gradovima smijeli su imati samo jedno dijete, dok na selu jedno ili dvoje, ako je prvo dijete djevojčica.
Budući da su mogli imati samo jedno dijete, Kinezi su nastojali da to budu dječaci, jer oni nastavljaju obiteljsku lozu, potrebni su kao radna snaga u poljoprivredi i tradicionalno se sinovi brinu za roditelje u starosti. Stoga je u Kini prisutna velika stopa pobačaja djevojčica i čedomorstva već rođenih djevojčica. Široka dostupnost ultrazvuka i lak pristup pobačaju doveli su do velikog nesrazmjera između broja dječaka i djevojčica. Obitelji koje su kršile pravilo jednog djeteta bivale su novčano kažnjene, neki su gubili radna mjesta, a u nekim slučajevima majke su se čak prisiljavale na pobačaj i sterilizaciju.
Mjera je, međutim, dovela i do starenja stanovništva i gubitka radne snage. Krajem 2015. godine Komunistička partija Kine ukinula je taj zakon i počela provoditi politiku ‘dvoje djece’. Predložena je nova politika koja obiteljima omogućava imati dvoje djece, kao reakcija na problem starenja stanovništva u Kini.
Nakon ukinuća zloglasne politike ‘jednog djeteta’ došlo je 2016. do porasta rađanja, ali od tada svake godine broj rođene djece pada. Kina je sada ponovno relaksirala pravila o broju djece koju može imati jedna obitelj pa je tako sada dozvoljeno imati troje umjesto dosadašnje dvoje djece.
Objava je naišla na hladan doček na kineskim društvenim mrežama, kritičari kažu kako sebi ne mogu prištiti niti dvoje djece, jer su troškovi odgoja djece u kineskim gradovima previsoki.
Kina je, po službenim podacima, 2019. imala 1, 4 milijarde stanovnika, ali dio stručnjaka sumnja u tu brojku. Kako piše Chang Kineska akademija društvenih znanosti procjenjuje da će se kineska populacija do 2100. prepoloviti ako se stopa nataliteta smanji na 1, 3. Po nekim procjenama ona je i znatno niža.