Ukrajina predlaže stvaranje demilitarizirane zone od 100 km između njih i Rusije

Ukrajinski obavještajni čelnik Kiril Budanov predložio je stvaranje 100 km duge demilitarizirane zone između Ukrajine i Rusije, piše geopolitika.news

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pitanje završetka rata uključuje stvaranje demilitarizirane zone; to je naš cilj”, rekao je šef Glavne obavještajne uprave ukrajinskog ministarstva obrane za ukrajinski ISLND TV kanal.

“Po mom mišljenju, to bi bila apsolutno prava udaljenost”, istaknuo je prvi obavještajac Ukrajine. “Zona od 100 km je dovoljna da bude nemoguće značajno napasti konvencionalnim sredstvima. Sve što nije operativno-taktička razina ne bi prošlo kroz tu udaljenost. Također, i nagli napadi do granica također bi bili nemogući”, tvrdi.

> Trump: Okončao bih rat u Ukrajini u jednom danu, puno toga ima veze s novcem

Na pitanje treba li Ukrajina to provesti ili demilitariziranu zonu treba formirati uz pomoć međunarodne zajednice, Budanov je odgovorio da Rusija vjerojatno ne bi pristala to učiniti uz pomoć mirovne misije UN-a, ako bi još uvijek ima pravo veta u Vijeću sigurnosti. “To bi trebao biti naš posao, isključivo između naš. I to je pitanje kraja rata. Vjerujem da to trebamo ostvariti, to je cilj”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruska vlada ranije je, barem deklarativno, više puta izrazila spremnost na pregovore s Ukrajinom. Međutim, glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zaharova istaknula da je glavna prepreka takvim razgovorima zabrana vođenja pregovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, što je pravno potvrđeno dekretom ukrajinskog predsjednika Vladimira Zelenskog 30. rujna 2022., “što ukazuje na potpunu odvojenost službenog Kijeva od moderne stvarnosti”, a tvrdi da je i nerealan i zahtjev za povlačenjem ruskih trupa iz “novih regija u zemlji”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.