UN poziva na prekid vatre u Alepu radi humanitarne pomoći

Foto: fah

Ujedinjeni narodi pozivaju na prekid borbi u Alepu i traže neposredan pristup milijun i pol stanovnika koji bi mogli ostati potpuno opkoljeni u tom sjevernom sirijskom gradu u kojem se režim i pobunjenici pripremaju za konačni obračun.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proteklih tjedana u Alepu i njegovoj okolici traju intenzivni sukobi, a njegovi kvartovi podijeljeni su između onih koje kontroliraju pobunjenici, te onih koje drži režim.

Zračni napadi režima i njihovih ruskih saveznika na položaje pobunjenika, kojima pomaže džihadistička grupa Fateh al-Cham, bivša al-Nusra koja je objavila svoj rascjep s al-Kaidom, neprestano traju.

Humanitarci Ujedinjenih naroda u ponedjeljak navečer objavili su priopćenje u kojem pozivaju na “humanitarni prekid” borbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema UN-u, u strahu od opsade živi oko dva milijuna ljudi, od kojih je 275 tisuća zatočeno na istoku Alepu. Stručnjaci procjenjuju da na zapadu i istoku Alepa živi oko 1,5 milijuna ljudi. Oko 1,2 milijuna njih u području je koje kontrolira režim, dok je u pobunjeničkim kvartovima njih 250 tisuća.

U dosadašnjim sukobima poginuo je velik broj civila, teško su oštećene bolnice i mreže opskrbe strujom i vodom.

Pobunjenici su u subotu osvojili velik dio područja kojeg je držao režim u naselju Ramoussa na jugu Alepa, čime su se spojili sa svojim područjima na istoku, te presjekli glavni put opskrbe područja koje drži režim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prorežimske snage pronašle su alternativan put i uspjele kamionima poslati humanitarnu pomoć po cesti Castello, koja je ponovno pod pobunjenicima.

“Ujedinjeni narodi spremni su pomoći civilnom stanovništvu Alepa, gradu ujedinjenom u patnji”, stoji u priopćenju UN-a.

“No za to je potrebno najmanje istinski prekid vatre ili tjedne pauze od 48 sati kako bi se osigurao pristup osobama u potrebi, te obnovile zalihe hrane i lijekova koji su na opasno niskim razinama”, dodaje se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dok se god namjerno koristi taktika opsade kako bi se stanovništvo lišilo hrane i drugih potrepština važnih za preživljavanje, čini se ratni zločin”, upozorava UN.

U ratu u Siriji, započetom 2011. nakon gušenja mirnih prosvjeda protiv režima, dosad je poginulo 290 tisuća ljudi, polovica stanovništva natjerana je na bijeg, te je izazvana teška humanitarna kriza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.