Većina u BiH osuđuje vjerski ekstremizam, nezaposlenost najveći problem

hrvata
Foto: Thinkstock

Najveći broj građana Bosne i Hercegovine protivi se vjerskom ekstremizmu i ima negativno mišljenje o terorističkoj ogranizaciji Islamska država (IS), a za većinu je najkrupniji problem nezaposlenost u zemlji, rezultati su istraživanja što ga je u siječnju i veljači proveo Međunarodni republikanski institut (IRI), američka organizacija povezana s vladajućom strankom u SAD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je u petak priopćeno iz sjedišta IRI, Centar za istraživanje te organizacije je temeljem ankete provedene na reprezentativnom uzorku na nešto više od tisuću i pol ispitanika prikupio podatke kako negativno mišljenje o IS-u ima 85 posto Bošnjaka, 96 posto Hrvata i 92 posto Srba.

Istodobno je 58 posto Bošnjaka na stajalištu da im je opredjeljenje život u sekularnoj državi, isto stajalište ima 56 posto Hrvata dok je među Srbima taj omjer nešto drugačiji i za sekularnu državu izjasnilo se njih 49 posto.

Na pitanje što je najveći problem u njihovoj zemlji 55 posto ispitanika je kazalo kako je to nezaposlenost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko 65 posto Bošnjaka i 59 posto Hrvata izjasnilo se odlučnim zagovornicima članstva BiH u Europskoj uniji dok se za europsku perspektivu odlučno zalaže tek 18 posto Srba.

Etnička pripadnost ima presudni utjecaj pri preferencijama u odnosu na tri velike države koje imaju utjecaja na stanje u BiH.

Oko 64 posto Bošnjaka i 56 posto Hrvata imaju pretežito ili djelomice pozitivno mišjenje o SAD no tu supersilu pozitivno doživljava tek 26 posto bosanskih Srba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preferencije među Srbima su očekivano na strani Rusije na koju pozitivno gleda njih 89 posto. Među Bošnjacima većina pozitivno gleda na ulogu Turske na koju pak većina Hrvata i Srba gleda na negativan način.

Hrvati također uglavnom negativno promatraju ulogu Rusije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.