U subotu, 25. rujna je u Zubinom Potoku u Republici Kosovo zapaljena zgrada Centra za registraciju vozila, dok je pokušan napad i u Zvečanu, piše klix.ba
Premijer Kosova Albin Kurti je rekao da su se incidenti dogodili šestog dana napetosti na sjeveru, pošto su Srbi blokirali prijelaze u Brnjaku i Jarinju, a nakon što je Vlada Kosova počela primjenjivati reciprocitet za registarske tablice iz Srbije. Vlada Srbije primjenjuje ovu mjeru za registarske tablice Kosova više od 10 godina.
Kosovska vlada donijela je uredbu o recipročnim mjerama, po kojoj vozila sa srpskim tablicama moraju imati privremene kosovske tablice pri ulasku u zemlju, čiju neovisnost, naravno, Beograd ne priznaje, već je i dalje drži svojom odmetnutom pokrajinom.
Premijer Kosova Kurti – Piromani iz Beograda su zabrinuti
“Srbija izaziva ozbiljan sukob, želi da situacija eskalira. Pozitivno smo odgovorili na poziv Bruxellesa na razgovore, pa su izazvali takve provokacije, opstrukcije i blokade, uključujući i napade, jer je to jedini način da strah i kaos opstanu”, rekao je Kurti.
Naglasio je da se građani Kosova na sjeveru ne bi trebali plašiti, bez obzira na nacionalnu pripadnost, te ih je pozvao da poštuju zakon.
“Danas je dokazano da imamo granične prijelaze jer imamo Specijalne jedinice policije. Naše jedinice štite i granične prijelaze i policiju. Šesti dan nema incidenata na graničnim prijelazima. Tamo gdje nije bilo policije postoji opasnost od incidenata. Šestog dana sprovođenja mjera nakon odluke Vlade i bez incidenata, e to se desilo jer je tamo kosovska policija. Desetine tisuća građana došlo je sa teritorije Srbije u Republiku Kosovo, čini se da su piromani iz Beograda ovdje zabrinuti. Moral pripadnika policije nikada nije bio veći, a njihov profesionalizam je također visok”, naglasio je Kurti.
Kurti je rekao da će specijalne jedinice policije ostati na sjeveru Kosova dok “opasnost ne prestane”.
Napetosti na granici Kosova i Srbije
I za Al Jazeeru govorio je Albin Kurti, premijer Kosova, ponajviše o geopolitičkim izazovima. Voditelj je podsjetio na 2018. godinu, kada su Srbija i Kosovo, navodno gotovo postigli dogovor o razmjeni teritorija.
Kurti je odbio ovaj prijedlog.
“Ovo nije nikakvo rješenje. Naprotiv, pogoršalo bi situaciju. Želim demokratska, mirna rješenja. Razmjena teritorija je pristup koji bi nas uvukao u sukobe iz 1990-ih, a ne bi bili ograničeni na odnos Srbije i Kosova, nego bi se proširilo na šest zemalja Zapadnog Balkana”, rekao je Kurti.
Napominje da mu se nije dopao takav pristup u kojem se “predsjednici ili premijer ponašaju kao srednjovjekovni vladari i smatraju državnu teritoriju privatnim vlasništvom”.
Poručio je kako je taj projekt propao, ali da u Beogradu i dalje živi ta ideja.
“Tamo (u Srbiji op.) sve susjedne zemlje, koje nisu integrirane u Europsku uniju, poput BiH, Crne Gore i Kosova, smatraju privremenim državama. Srbija ojačavanjem satelitskih paradržava želi susjede prikazati kao disfukcionalne i pretvoriti ih u propale države. Kosovo to neće dozvoliti”, napomenuo je Kurti.
Poručio je i kako Beograd “ne želi integraciju Srba, ne samo na Kosovu, nego i u Crnoj Gori, ili BiH jer ih želi koristiti za prevlast svoje države ili nacije”.
Prošlog tjedna i ovog vikenda dogodili su se veliki pomaci vojske Srbije i oklopnih vozila iz Raške prema granici Srbije s Kosovom.
Tenkovi vojske Srbije na putu prema granici s Kosovom
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr/klix.ba/Al Jaazera