Veliki politički preokret u Čileu – trijumf desnice i strašan poraz politike Gabriela Borića i ljevice

čileu
Jose Antonio Kast, Gabriel Boric; Montaža: Narod.hr, izvor: Fah

Njemačkog podrijetla, Kast je odvjetnik Katoličkog sveučilišta u Čileu ima devetero djece, praktički je katolik i sljedbenik je apostolskog marijanskog pokreta Schoenstatt, poznatog po ljubavi prema Gospi. Republikanska stranka, koju je osnovao 2019., protivi se istospolnom braku, posvajanju maloljetnika od strane istospolnih parova, pobačaju, spolnom odgoju u školama i apstraktnom nizu ideja koje nazivaju “rodnom ideologijom”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Republikanska stranka okrenula je čileansku politiku naglavce!

Snaga desnice, predvođena 57-godišnjim odvjetnikom Joséom Antoniom Kastom, ovog mjeseca osvojila rekordan broj glasova na izborima za Ustavotvorno vijeće koje će napisati novi prijedlog Ustava Čilea, piše El Pais

U dramatičnom političkom preokretu, izbori u Čileu ovog mjeseca stavili su desne stranke u potpunu kontrolu nad procesom promjene Ustava koji su dugo zahtjevali tzv ‘naprednjaci i progresivisti’ s ljevice. Ishod je bio veliki poraz lijevog predsjednika Gabrijela Borića, podrijetlom Hrvata. Mnogi Borića smatraju ekstremnim ljevičarem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krajem 2021. godine na predsjedničkim izborima je pobijedio kandidat Gabriel Borić. On je podržavao donošenje tzv. progresivnog ustava. Njegova pobjeda u kombinaciji sa radom ustavotvorne skupštine koja je izabrana ranije tijekom iste godine poslala je poruku da ‘stvari u Čileu idu ulijevo’.

No, na referendumu 2022. većina od 15 milijuna ljudi sa pravom glasa rekla je Ne tzv. progresivnom ustavu. Čak je 61,9% građana Čilea glasalo protiv tog prijedloga ljevice. Naglasimo da je u Čileu još uvijek službeni ustav iz 1980 g. i vladavine Augusta Pinocheta.

Desna oporba se protivila ustavotvornoj skupštini i založila se za promjenu ustava putem parlamentarne procedure.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako su to ovi izbori pokazali, u okviru parlamentarne procedure desnica se pokazala daleko moćnijom od posrnule ljevice.

Pored rezultata desnice, koji je nadmašio prognoze, tradicionalni konzervativci su također ostvarili dobar rezultat koji im osigurava 11 mjesta. Lijeva koalicija sa svojih samo 11 mjesta ostati će bez utjecaja u odboru za pisanje novog ustava.

Republikanska stranka pobjednik

Stranka – koja brani sadašnji ustav, napisan 1980., za vrijeme vladavine Augusta Pinocheta – dobila je 35% glasova, što je jednako 23 mjesta (od 51) u tijelu zaduženom za pisanje novog ustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je Republikanska stranka postala je čileanska stranka koja je osvojila najveći postotak glasova od 1965., kada su Kršćanski demokrati bili su hegemonijska sila pod Eduardom Frei Montalvom. Učinila je to Republikanska stranka 50 godina nakon državnog udara 1973. godine. Taj neosporan uspjeh stranka je postigla s Kastom na čelu.

Dobronamjerni prema Pinochetu, republikanci svoje prijedloge ispunjavaju tradicionalnim emocijama, govoreći o temama kao što su red, mir, kriminal, napredak, domovina, obitelj,  imigracijska kontrola. To su “ideje zdravog razuma”, kako ih je Kast definirao nakon uspjeha na izborima stranke koja je osvojila većinu u 254 od 345 općina u zemlji.

“Danas se nema što slaviti: jer Čileu nije dobro, jer Čileancima nije dobro i to mora biti urezano u srce”, rekao je Kast, nakon glasovanja, na skupu u središnjici svoje stranke.

Čileanska zastava bila je u pozadini kao jak simbol.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velika ekonomska i druga nelagoda natjerala Čileance na promjene

Uz nesigurnost građana kao glavnu brigu Čileanaca, Kast je govorio o ljudima koji “pate dan i noć i koji vide kako mir u njihovim susjedstvima nestaje”.

“Vrijeme je da radimo zajedno za dobrobit Čilea”, nastavio je političar koji govori posebno smirenim tonom.

Za razliku od tradicionalne desnice, Kast je bio posebno strog prema vlasti ljevičara Gabriela Borica, koji je u ožujku 2022. stigao u La Monedu, čileansku predsjedničku palaču, uz potporu nove generacije ljevičara, Frente Amplio.

“Čile je porazio propalu vladu i to se mora jasno i glasno reći. Vlada je to koja se nije mogla suočiti sa sigurnosnom, migracijskom, socijalnom, obrazovnom, zdravstvenom, stambenom i mnogim drugim krizama. Vlada u kojoj se mnogo toga ruši”, uvjeravao je Kast uz klicanje ljudi.

“Počet ćemo obnavljati i oporavljati našu voljenu zemlju”, dodao je i završio kritiku sadašnje vlade, čija popularnost ne prelazi 30 posto.

Protivnik rodne ideologije

Njemačkog je podrijetla, odvjetnik Katoličkog sveučilišta u Čileu ima devetero djece, praktički je katolik i sljedbenik je apostolskog pokreta marijanskog pokreta Schoenstatt, poznatog po ljubavi prema Gospi. Republikanska stranka, koju je osnovao 2019., protivi se ravnopravnom braku, posvajanju maloljetnika od strane istospolnih parova, pobačaju, spolnom odgoju u školama i apstraktnom nizu ideja koje nazivaju “rodnom ideologijom”.

2007. je kao zastupnik UDI-a, jedne od tradicionalnih desnih stranaka, pred Ustavnim sudom vodio neuspješni zahtjev za sprječavanje komercijalizacije hitne kontracepcijske pilule. Ova su stajališta olakšala približavanje protestanata njegovoj politici

Nakon njegovog trijumfa, i unatoč tome što je stav njegove stranke bio protiv pokretanja procesa konstituiranja novog ustava, sve govori da će stranka ispoštovati mandat za promjenu ustava, koji će završiti u prosincu ponovnim glasovanjem. U velikoj će mjeri uspjeh – ili neuspjeh – proces biti povezan s Republikanskom strankom i Joséom Antoniom Kasto.

Tako će upravo republikanci imati zadaću da do prosinca napišu prijedlog novog ustava Čilea. Novi ustav ima kako političku tako i simboličku težinu jer treba zamijeniti i dalje važeći ustav iz doba Pinocheta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.