(VIDEO) U izradi ‘stroja budućnosti’ u Francuskoj sudjeluju i tri tvrtke iz Hrvatske

Foto: www.iter.org

U Francuskoj se gradi najkompleksniji stroj u povijesti naše civilizacije, eksperimentalni termonuklearni reaktor. U projektu ITER, koji zovu i “malo Sunce”, surađuju Europska unija, Kina, Japan, Južna Koreja, Indija, Rusija i SAD. S pomoću fuzije, bez radioaktivnog otpada i emisije ugljičnog dioksida, stvara se energetska budućnost planeta. Hrvatska tvrtka Inetec u projektu sudjeluje s iznimno važnim robotskim sustavom za ispitivanje posude reaktora, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Inetecu razvijaju i proizvode uređaje za ispitivanje vitalnih komponenti nuklearnih elektrana. Njihova rješenja i roboti iz Hrvatske se isporučuju nuklearkama od SAD-a i Francuske pa do Rusije, Ukrajine i Kine. No ništa dosad, pa ni svemirske letjelice ili stanice, nisu tako složen projekt, kaže Duško Čorak, koji rad na ITER-u.

“Takav proizvod, i svi sustavi koji će u tome sudjelovati je najsloženije što danas čovječanstvo ima. Mi smo jako ponosni da je INETEC u okviru veoma kompicirane i zahtjevne konkurencije uspio dobiti jedan od najsloženijih projekata na ITER-u.”, objašnjava r. sc. Duško Čorak, vlasnik i predsjednik INETEC-Instituta za nuklearnu tehnologiju.

“Ispitivat će vakuumsku reaktorsku posudu u kojoj će se, u gorućoj plazmi, stvarati golema energija, ali i nezamisliva toplina, od 150 MILIJUNA Celzijevih stupnjeva, 10 puta veća od temperature Sunčeve jezgre! I nije slučajno, da Europska unija sufinancira pola ITER-a vrijednog, prema sadašnjoj procjeni, 22 milijarde eura. Većinu posla radit će europske tvrtke.”, kaže Tonči Tadić za HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zasada su tri iz Hrvatske.

“Očekujem uključenje i niza drugih firmi. Nije jednostavno, treba proći vrlo oštri screening Agencije Fuzija za energiju, da bi se uopće ušlo u obzir za natječaj.”, naglašava Tadić, koordinator Hrvatske fuzijske istraživačke jedinice, Institut “Ruđer Bošković”.

Od 85 zaposlenih u Inetecu je 70 inženjera, čak 10 doktora znanosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bez takvih ljudi mi teško da možemo govoriti u cjelini da ćemo imati kvalitetnu budućnost u smislu da naša zemlja se uspije približiti visokorazvijenim zemljama svijeta,” naglašava Čorak.

A vrhunska znanost i tehnologija, kažu i Tadić i Čorak, ravnopravno se danas stvaraju i u malim zemljama i u malim tvrtkama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.