Američki predsjednik Barack Obama istaknuo je na kraju mandata društvene promjene koje su napravljene u američkoj vojsci za vrijeme njegove vlasti. Tu je mislio prije svega na dvije stvari: omogućio je homoseksualcima da ‘otvoreno’ služe u oružanim snagama ističući svoje seksualno opredjeljenje i otvorio je prostor ženama za zahtjevne borbene uloge u elitnim jedinicama vojske.
“Joe Biden i ja znamo da su žene barem jednako jake kao i muškarci”, rekao je Obama. Kako to baš njih dvojica znaju nije objasnio, kao niti što je točno mislio pod ovom frazom, jer su doista žene u većini životnih stvari bitno „jače“ od muškaraca. Popis stvari gdje su žene „jače“ od muškaraca zaista je više nego dugačak.
No, ovdje se radi o borbenoj sposobnosti elitnih američkih jedinica koje obavljaju najzahtjevnije i fizički vrlo teške zadatke koje često graniče s krajnjim granicama ljudskih sposobnosti. Svaka greška može odvesti u smrt veliki broj vojnika, što znaju i hrvatski vojnici koji su sudjelovali u Domovinskom ratu. Osobito oni koji su išli u zahtjevne višednevne operacije pod kompletnom opremom od 30-40 kilograma protiv neprijatelja u pozadinu ili drugdje. A upravo su to česti zadaci elitnih postrojbi američke vojske.
U svom ‘pravovjernom neoliberalnom’ govoru, Obama je prozvao američke oružane snage kao najveće obrambene snage u svijetu, te usput pohvalio sebe i vlastite dosege da je uspio i u vojsku uvesti – ‘različitost’ . To je, inače, kultni pojam bez preciznijeg značenja novogovora neoliberalnih apologeta od Vladivostoka do San Franciska, a u njega je utrpano doslovno sve.
Kod nas u Europi je isticanje tog pojma kao ‘batine za nepravovjerne’ i čarobne formule za zatvaranje usta neistomišljenicima dovelo do trenutne mučne pozicije.
Obama je pak objasnio da su nove društvene promjene dio razloga zašto je vojska jedna od američkih najcjenjenijih institucija. Prvi puta čujemo u Hrvatskoj da je to razlog respektabilnosti američke vojske, jer smo do sada mislili da je to možda posljedica povijesne uloge vojske SAD-a kroz dva svjetska rata i kroz dugačku tradiciju uvježbanosti marinaca i drugih elitinih postrojbi američke vojske.
“To nas podsjeća da smo ujedinjeni kao jedan tim”, rekao je na kraju Barack Obama, kao da se radi o reklami za Coca Colu koja treba privući gledatelje, ili o motivacijskom govoru za srednjoškolski košarkaški tim.
Naime, američka javnost, a osobito ozbiljni vojni i politički analitičari, već dugo vode rasprave hoće li ove odluke utjecati na borbenu spremnost u najzahtjevnijim operacijama američke vojske.
Zanimljiv odgovor Obami poslala je žena koja je služila 21 godinu u oružanim snagama SAD-a:
„Kao žensko dijete radila sam na poslovima skupljanja sijena, tradicionalne mužnje krava rukama i to od malena. Svoj fizički rad nastavila sam kroz duge godine života. Nije potrebno istaknuti da sam fizički jača od velike većine žena koju znam. Provela sam 21 godinu u vojsci. I možda znam samo jednu ženu u životu, a to nisam ja, koja je imala fizičku snagu za ove zahtjevne borbe s oružjem. Je li je potrebno dovoditi u opasnost američke vojnike zbog manje od jedan posto žena koje to eventualno možda mogu podnijeti? Nije.“
Izvor: narod.hr/breitbart.com