Von der Leyen posjetila Kijev: Ukrajina želi ući u EU u roku od dvije godine

von der leyen zelenskij
epa10185943 Ukrainian President Volodymyr Zelensky (R) and European Commission President Ursula von der Leyen (L) attend their meeting in Kyiv, Ukraine, 15 September 2022. Ursula von der Leyen arrived in Kyiv to meet with top Ukrainian officials amid the Russian invasion. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Gledajući iz povijesne kuće Gorodetski u središtu Kijeva sada prepunom vreća s pijeskom i teškog oružja, Volodimir Zelenskij je u četvrtak imao jedan veliki zahtjev za svoje goste: ozbiljno shvatite želju Ukrajine da uđe u EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Nizozemski konzervativac, koji podržava Rusiju: ‘Putin se bori protiv globalista, protiv Francuske revolucije’

Zelenskij je poželio dobrodošlicu predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen u snažno utvrđenom kompleksu u srcu Kijeva u sklopu cjelodnevnog niza sastanaka između njegove vlade i dužnosnika EU-a, tijekom posjeta bogatog simbolikom.

Iako je ovo bio četvrti posjet von der Leyen Ukrajini otkako je Rusija pokrenula svoju invaziju prije gotovo godinu dana, bio je to prvi u kojem joj se pridružila skupina povjerenika EU-a, dužnosnika zaduženih za nadzor glavnih inicijativa bloka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Okupljanje je također održano uoči samita EU-Ukrajina, na kojem će se von der Leyen pridružiti šef Europskog vijeća Charles Michel. Ovo je prvi put da će se EU-ov događaj ove vrste održati u aktivnoj ratnoj zoni, prenosi Politico.

Poruka Zelenskog bila je nedvosmislena: budućnost Ukrajine leži u Europi. I dok se ukrajinski čelnik zalagao za članstvo Ukrajine u EU-u, ustvrdio je da Ukrajina ne brani samo sebe.

“To je motivacija da prije svega obranimo svoju državu, a posljedično i cijelu Europu od najveće antieuropske sile na svijetu”, rekao je novinarima. “To je zaista važno za naše ljude.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatrajući pristupanje EU-u “sljedećim logičnim korakom” za odnose EU-a i Ukrajine, rekao je da je važno “ne samo imati pobjede na bojnom polju”, već i vjerovati u miroljubivu Europu.

I također je unio novi osjećaj hitnosti u svoju molbu, napominjući da Rusija sada “koncentrira snage i sprema se osvetiti se, ne samo protiv Ukrajine već i protiv slobodne Europe”.

“Tijekom ove godine imamo ambiciju pokrenuti sve korake u vezi s pregovorima”

Zemlje članice EU-a složile su se Ukrajini dodijeliti status kandidata za članstvo u EU-u u lipnju, što je rekord, jer se trudila odgovoriti na zahtjev Kijeva, podnesen nekoliko dana nakon ruske invazije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U isto vrijeme, 27 zemalja EU-a moralo je imati na umu kako neki drugi susjedi godinama čekaju da se pridruže bloku, kao i osigurati da proširenje EU-a — proces koji obično traje godinama — nastavi slijediti odgovarajuće provjere i ravnoteže.

Ukrajinski premijer Denis Šimal, koji je ranije za Politico rekao da predviđa dvogodišnji vremenski okvir za pridruživanje Ukrajine Uniji, ponovio je svoju želju na konferenciji s von der Leyen.

“Tijekom ove godine imamo ambiciju pokrenuti sve korake u vezi s pregovorima”, rekao je, istaknuvši potrebu da se krene “vrlo brzo”. Tijekom događaja u četvrtak, dužnosnici EU-a odbili su najaviti vremenski okvir – iako je von der Leyen rekla da je Ukrajina postigla “impresivan napredak” u pogledu preporuka.

Umjesto toga, von der Leyen i šira skupina Komisije istaknuli su da EU produbljuje svoj odnos s Ukrajinom na druge načine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sljedeći veliki test za pristupanje Ukrajine EU-u bit će neformalni sažetak napretka Ukrajine, za koji se očekuje da će biti predstavljen u travnju. Pruža li to dovoljno jasnoće — i nade — Ukrajini da ostane na putu reformi i ubrza svoje izglede za pristupanje, bit će ključno pitanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.