Washington bi se mogao povući iz sporazuma o nuklearnom oružju

Foto: fah

Sjedinjene Države su sugerirale u četvrtak da bi se mogle povući iz sporazuma o nuklearnom oružju zaključenom tijekom hladnog rata ukoliko Rusija nastavi kršiti taj 30-godišnji sporazum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američka administracija se žali gotovo dvije godine zbog ruskog raspoređivanja raketnog sustava 9M729 koji, kako tvrdi Washington, krši sporazum INF (Intermediate Nuclear Forces Treaty) o nuklearnom oružju koji su 1987. potpisali Ronald Reagan i Mihail Gorbačov.

“Stanje je neodrživo i moramo poduzeti mjere zbog stalnog kršenja važnog sporazuma”, rekao je novinarima u Ženevi američki veleposlanik zadužen za pitanja razoružanja Robert Wood.

On je rekao da će ta tema biti jedan od prioriteta razgovora o razoružanju u Ujedinjenim narodima sljedećeg tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne znam koliko vremena ćemo još moći poštivati naše obveze iz tog sporazuma dok ga Rusija očito i javno krši”, dodao je.

Od prvih optužbi o sustavu 9M729 Moskva ne prestaje tvrditi da ne krši sporazum. Ali Wood je podsjetio da Rusija dugo niječe i postojanje tih raketa.

U srijedu je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg pozvao Rusiju na transparentno poštivanje sporazuma INF-a koji se može provjeravati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jako smo zabrinuti i ozbiljno pozivamo Rusiju da se uskladi sa sporazumom INF transparentno i na provjerljiv način”, rekao je Stoltenberg prije sastanka u sjedištu NATO-a u Bruxellesu.

“Sada su priznali postojanje raketa i tražili smo ih da odgovore na naša pitanja. Dok ne odgovore, najvjerojatnije je da se radi o kršenju sporazuma INF-a”, dodao je.

Taj sporazum, ukidanjem niza raketa dosega između 500 i 5000 km, okončao je krizu pokrenutu 1980.-ih raspoređivanjem sovjetskih SS-20 nuklearnih bojevih glava uperenih prema zapadnim prijestolnicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.