Za ratne zločine osuđeno 11 kosovskih gerilaca

Foto: Franco Pecchio

Suci Europske unije na Kosovu osudili su u srijedu 11 bivših albanskih gerilaca, od kojih dvojicu bliskih suradnika nekadašnjeg premijera Hashima Thacija, na zatvorske kazne zbog zločina počinjenih u ratu za neovisnost Kosova 1998.-1999.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suci europske policijske i pravosudne misije u dva su odvojena suđenja zaključili da su počinjeni zločini nad kosovskim civilima u logoru tadašnje Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) koja se u ratu borila protiv srbijanskih snaga.

Politička ubojstva kosovskih Albanaca koje su počinili njihovi sunarodnjaci bila su česta u toj bivšoj srbijanskoj pokrajini tijekom rata i u poraću, ponekad zbog optužbi za suradnju s Beogradom.

Europska misija, pokrenuta nakon što je Kosovo 2008. proglasilo neovisnost od Srbije, bavi se osjetljivim slučajevima ratnih zločina u zemlji u kojoj su bivši gerilci smatrani herojima borbe za državnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sami Lushtaku, jedan od zapovjednika OVK-a, proglašen je krivim za ubojstva i osuđen na 12 godina zatvora.

Sulejman Selimi, sadašnji kosovski veleposlanik u Albaniji, osuđen je na osam godina zatvora zbog zlostavljanja civila. On je nekoć bio na čelu Kosovskih snaga sigurnosti, lako naoružane formacije od 2500 pripadnika za zaštitu i krizne situacije koje je uvježbao NATO.

Lushtaku i Selimi bili su bliski suradnici bivšeg premijera Hashima Thacija, nekadašnjeg glavnog zapovjednika OVK-a koji trenutačno obnaša dužnost kosovskog ministra vanjskih poslova

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.