Za ratne zločine u BiH optužen nekadašnji zapovjednik ATG HVO-a

Foto: fah

Državno odvjetništvo Bosne i Hercegovine podiglo je u ponedjeljak optužnicu protiv Marija Miličevića Baje, nekadašnjeg zapovjednika Antiterorističke grupe (ATG) HVO-a zbog ratnih zločina nad zarobljenim bošnjačkim civilima koji su korišteni kao živi štit tijekom rata u Mostaru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Miličević, koji je nastanjen i živi u Hrvatskoj, a bio je osuđen radi otmice bivšeg hrvatskog člana BiH Predsjedništva Ante Jelavića u Zagrebu, po navodima optužnice Državnog odvjetništva BiH tereti se da je kao zapovjednik ATG “Benko Penavić” zapovijedao te osobno sudjelovao u ratnim zločinima u sklopu navodnog širokog, rasprostranjenog i sustavnog napada Hrvatskog vijeća obrane (HVO) protiv bošnjačkog civilnog stanovništva.

Pojašnjava se da je Miličević zahtijevao da pripadnici ATG “Benko Penavić”, a nekada i osobno, izvode zatvorenike, civile bošnjačke nacionalnosti iz zatvora Heliodrom i dovode na prinudne radove te u živi štit, na prvu crtu bojišnice između Armije BiH i HVO-a, dok su borbe bile u tijeku.

Na taj je način na prvoj borbenoj crti 20 zatvorenika-civila bošnjačke nacionalnosti ranjeno, 5 ih je poginulo, dok su 5 zatvorenika tjelesno zlostavljali pripadnici ATG Benko Penavić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postrojba ATG “Benko Penavić” je bila postrojba koja je djelovala na području Mostara u sklopu Kažnjeničke bojne kojoj je zapovijedao Mladen Naletilić Tuta, koji je pred Haaškim sudom za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije (ICTY) osuđen na 20 godina zatvora zbog zločina počinjenih nad Bošnjacima, dok je njegov prvi suradnik Vinko Martinović Štela osuđen na osamnaestogodišnju kaznu zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.