Francuski biskup upozorio: Eutanazija je lažan izbor, treba nam bolja palijativna skrb

eutanazija, biskupi
Foto: GettyImages

Sve veći broj starijih Francuza odlučuje se na eutanaziju. Ne po vlastitom izboru, već zbog nedostatka dostupne palijativne skrbi, ustvrdio je francuski biskup Vincent Jordy.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U intervjuu za Radio Vatikan, biskup Vincent Jordy, potpredsjednik Francuske biskupske konferencije, istaknuo je ozbiljan nedostatak pristupa palijativnoj skrbi u Francuskoj. Napominje da je svaki drugi francuski građanin lišen ove osnovne usluge, prenosi Remix.

>Što je palijativna skrb – alternativa eutanaziji?

Tvrdi da se eutanazija često prikazuje kao vrhunska sloboda za koju se pojedinci moraju boriti. Međutim, ovaj narativ često zanemaruje stvarnost da. Mnogi pojedinci i njihove obitelji su pod tako velikim pritiskom zbog nedostatka dostupne socijalne skrbi da smatraju da nemaju drugog izbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Francuska: Macron najavio zakon koji bi pacijentima omogućio ‘potpomognuto samoubojstvo’

Francuski biskupi aktivno su se uključili u javnu raspravu o prijedlogu francuskog predsjedničkog zakona o skrbi na kraju života. Imenovali su četiri glasnogovornika koji će predstavljati Biskupsku konferenciju u medijskim raspravama o eutanaziji.

Novi Macronov prijedlog

Godine 2005. Francuska je donijela zakon koji dopušta pasivnu eutanaziju. To se obično odnosi na isključivanje aparata za održavanje života nekim starijim pacijentima na njihov zahtjev. Međutim, francuski predsjednik Emmanuel Macron sada je predstavio planove za legalizaciju “pomoći pri umiranju”, potez koji će omogućiti odraslim osobama suočenim s bolešću na kraju života da uzimaju smrtonosne lijekove.

>Kutleša: Crkva se jasno protivi pobačaju, eutanaziji, surogatstvu i rodnoj teoriji

Tijekom saslušanja u parlamentarnom odboru krajem travnja, biskup Jordy podsjetio je zakonodavce da je Francusko nacionalno etičko vijeće savjetovalo vladi da osigura univerzalni pristup palijativnoj skrbi prije nego što razmotri legalizaciju eutanazije kao primarnog rješenja za probleme na kraju života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Biskupi zabrinuti za posljedice

Biskup Jordy također je istaknuo negativna iskustva zemalja u kojima je eutanazija provedena, uključujući Belgiju. Ona je u početku imala stroge kriterije za eutanaziju, ali je s vremenom ublažila te standarde kako bi uključila maloljetnike, a na kraju i djecu.

>Etički neopravdano: Vjerske zajednice Slovenije upozorile na odobravanje potpomognutog samoubojstva

“U Belgiji se otprilike jedna trećina postupaka eutanazije provodi tajno, unatoč postojećem protokolu, a Europski sud za ljudska prava osudio je Belgiju zbog tog nedostatka kontrole”, rekao je biskup.

Potpredsjednik Francuske biskupske konferencije također je izrazio zabrinutost za Kanadu, gdje je povećano promicanje eutanazije korespondiralo s primjetnim padom palijativne skrbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Što se više promiče eutanazija, to više palijativna skrb blijedi i postupno postaje stvar prošlosti”, istaknuo je.

>Nizozemska ide prema legalizaciji eutanazije za djecu do 12 godina

Biskup Jordy naglasio je potrebu za budnošću, navodeći zabrinjavajuće trendove uočene u Kanadi i Belgiji.

Štoviše, biskup je kritizirao tendenciju ignoriranja ekonomskih čimbenika u raspravama o eutanaziji, istaknuvši da se oni u Kanadi otvoreno priznaju. Optužio je one koji zanemaruju te čimbenike da negiraju istinu, naglašavajući važnost prepoznavanja širih implikacija takve politike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.