Zapadni moćnici vrše pritisak na Liberiju kako bi legalizirala pobačaj do rođenja

pobačaj
Foto: fah, Montaža: Narod.hr

Većina afričkih zemalja štiti nerođenu djecu zabranom namjernih pobačaja. Ankete pokazuju veliko protivljenje javnosti pobačaju u Africi, ali skupine koje se zalažu za pobačaj pokušavaju uvjeriti javnost da su pro-life zakoni opasni i da je legalizacija pobačaja dobra za zdravlje žena. No, čini se i da bogati, moćni zapadnjaci, uključujući obitelji Clinton i Gates, vrše pritisak na liberijsku vladu da legalizira pobačaj na zahtjev.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U lipnju je parlament Liberije, na zapadnoj obali Afrike, započeo raspravu o prijedlogu zakona kojim se dopušta pobačaj nerođene djece iz bilo kojeg razloga do 18. tjedna. Očekuje se da će zastupnici uskoro ponovno razmotriti zakon.

Iako se čini da zakonodavstvo ograničava kasne pobačaje, dopušta pobačaje tijekom svih devet mjeseci trudnoće ako osoba koja provodi pobačaj smatra da bi trudnoća mogla naštetiti fizičkom ili psihičkom zdravlju majke. Neki stručnjaci za pobačaj smatraju da je sama trudnoća zdravstveni rizik, stoga bi prijedlog zakona u osnovi dopuštao pobačaj na zahtjev do rođenja. Trenutačno Liberija u većini slučajeva štiti nerođene bebe od pobačaja. Pobačaj je dopušten samo u okolnostima kao što su silovanje, incest, fetalne anomalije i prijetnje životu majke.

>Godina dana od ukidanja Roe vs. Wade: Gase se klinike za pobačaje, države postaju pro life; broj rođenih raste

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Senatskog odbora za zdravstvo Augustine Chea glavni je sponzor prijedloga zakona, navodi AFP, prenosi LifeNews. Chea i drugi tvrde da je promjena neophodna kako bi se žene zaštitile od opasnih samoizazvanih pobačaja ili “pobačaja u uličicama”.

“Želimo da pobačaj prestane biti kazneno djelo, želimo izmijeniti kazneni zakon kako bismo legalizirali abortus”, rekao je Chea parlamentu u lipnju.

Ali čini se da pravi poticaj za legalizaciju pobačaja dolazi od zapadnih sila, a ne od liberijskih žena ili medicinske zajednice u zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Utjecaj moćnika

Liberian Observer identificirao je Clinton Health Access Initiative i Amplifying Rights Network kao dvije ključne skupine povezane s prijedlogom zakona za pobačaj. Obje skupine imaju veze s nekim od najbogatijih obitelji na svijetu, uključujući američkog milijardera Billa Gatesa te Billa i Hillary Clinton.

>Europski sud za ljudska prava odbacio zahtjev zagovornika pobačaja protiv Poljske

Na primjer, Clinton Health Access Initiative, koju je utemeljio bivši američki predsjednik Bill Clinton, inače zagovornik pobačaja, financirala je istraživanje koje pokazuje velik broj ilegalnih, nesigurnih pobačaja u Liberiji, piše Observer. Takva istraživanja, kao i podaci o smrtnosti majki često se navode kao dokazi o navodnoj potrebi da se legalizira ubijanje nerođene djece kako bi se zaštitili životi žena. Međutim, vodeći liječnici i istraživači ove su tvrdnje više puta opovrgnuli. Pobačaj nije zdravstvena skrb, a legalizacija pobačaja ne štiti zdravlje žena niti smanjuje smrtnost majki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još jedna skupina, Amplifying Rights Network, također je blisko povezana sa zapadnim silama koje se zalažu za pobačaj – što sugerira da je vanjski novac iz Europe i Sjeverne Amerike najveći čimbenik iza nastojanja legalizacije pobačaja u Liberiji.

Godinama su pro-life čelnici skretali pozornost na goleme količine novca koje nekoliko vrlo bogatih pojedinaca – većinom Amerikanaca – troši kako bi utjecali na države i zemlje diljem svijeta da legaliziraju ubijanje nerođene djece. Među njima su Bill Gates, Warren Buffett, George Soros, Michael Bloomberg, Zaklada Davida i Lucille Packard (koju vode nasljednici jednog od osnivača Hewlett Packarda), bivša supruga osnivača Amazona Jeffa Bezosa i drugi.

Procjenjuje se da je 2020. u svijetu pobačeno 46,2 milijuna nerođene djece. Te su bebe bile jedinstvena, živa ljudska bića koja zaslužuju pravo na život, no broj smrtnih slučajeva mogao bi porasti još više ako zapadni milijarderi uvjere afričke zemlje poput Liberije da legaliziraju pobačaj na zahtijevajte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.