Guterres kaže da je suradnja SAD-a i UN-a temeljna za rješenja najvećih svjetskih problema

Foto: fah

Budući glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres je rekao u petak da je suradnja UN-a i Sjedinjenih Država od temeljne važnosti za rješenje najvećih svjetskih problema poput kršenja ljudskih prava, humanitarne i klimatske katastrofe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vjerujem da je suradnja Sjedinjenih Država i Ujedinjenih naroda ključna za poboljšanje sadašnjeg stanja u svijetu”, rekao je bivši socijalistički premijer koji će 1. siječnja naslijediti Južnokorejca Ban Ki-moona u izjavi uz američkog državnog tajnika Johna Kerryja u Washingtonu.

“Ta suradnja UN-a i najveće svjetske sile će pridonijeti trajnom razvoju, ljudskim pravima i miru i sigurnosti kako bi UN mogle riješiti najdramatičnije situacije s kojima je danas svijet suočen”, objasnio je Guterres i priznao “spektakularno umnožavanje sukoba i beskrajnu ljudsku patnju”.

Još donedavno na funkciji UN-ovog visokog povjerenika za izbjeglice, on bio je svjedočio najtežoj humanitarnoj krizi nakon Drugog svjetskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državni tajnik Kerry je ocijenio da je Guterres “čovjek današnjice s velikim odgovornostima, ali i s velikom energijom, sposobnostima i iskustvom”.

Tog Portugalca je 13. listopada službeno imenovalo 193 članova UN-a na petogodišnji mandat uz odobrenje 15 zemalja Vijeća sigurnosti, a zadatak će mu biti da ojača tu instituciju oslabljenu tijekom napetosti između velikih sila i sve većim brojem sukoba u svijetu.

Američki predsjedinik Barack Obama je krajem listopada telefonski čestitao Guterresu i obećao “trajnu podršku SAD-a naporima UN-a u odgovoru na veliki broj izazova, kao što su klimatske promjene, trajni razvoj, humanitarna pomoć, prevencija sukoba i poštivanje ljudskih prava”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.