Slavna je hrvatska povijest velikih ratnih zapovjednika i vođa još od doba hrvatskih knezova sa neustrašivim Domagojem do modernih zapovjednika Domovinskog rata.
Jedan od njih je i admiral Maksimilijan Njegovan. On je dobio čak i čin velikog admirala (Grossadmiral), što je bio najviši mornarički čin u jednoj od najačih mornarica tog doba – Austro-Ugarskoj!
Na današnji dan, 1. srpnja 1930. umro je admiral Maksimilijan Njegovan, jedini Hrvat koji je ikada došao do najvišeg položaja u austrougarskoj mornarici. Njegovan je dobio čak i čin velikog admirala (Grossadmiral), što je bio najviši mornarički čin u Austro-Ugarskoj i rijetko je dodjeljivan.
Maksimilijan Njegovan rođeni je Zagrepčanin (1858.), u obitelji profesionalnog vojnika. Završio je Pomorsku akademiju u Rijeci, i to kao jedan od najboljih u klasi. Postao je mornarički časnik.
Prvi brod kojim je samostalno zapovijedao bio je torpedni brod Condor. Kasnije je preuzimao zapovjedništva na većim brodovima, a postupno je dobivao i sve viša namještenja u administraciji mornarice. Tijekom Prvog svjetskog rata konačno je postao i zapovjednikom čitave austrougarske mornarice (k. u. k. Kriegsmarine). Zanimljivo je da je u to doba ta mornarica bila 6. po veličini na svijetu.
Njegovanov admiralski brod bio je svojedobno moćni Tegetthoff, pripadnik klase najvećih bojnih brodova koje je Austro-Ugarska ikada sagradila. Taj brod bio je težak oko 20.000 tona i imao je velike topove od 305 milimetara. Debljina oklopa dosezala je na mjestima čak 28 centimetara čelika, a na brodu je bilo više od 1000 članova posade.
Njegovan je za vrijeme Prvog svjetskog rata vodio opreznu taktiku. Smatrao je da je najbolje da flota bude što dulje sačuvana, predstavljajući potencijalnu prijetnju neprijatelju. Navodno ga je sam njemački car Vilim II. (Wilhelm II.) nagovarao da flotom napadne talijansku Veneciju, što je admiral Njegovan odbio.
Zbog toga je navodno i smijenjen, a na njegovo je mjesto došao nitko drugi do slavni Miklos Horthy, admiral koji je kasnije desetljećima bio na čelu Mađarske.
Njegovan je umirovljen sa spomenutim činom velikog admirala (Grossadmiral), a potkraj života naselio se u rodnom Zagrebu. Umro je u 72. godini života, a sahranjen je na zagrebačkom Mirogoju.
Izvor: narod.hr