Ponedjeljak, 3 veljače, 2025
4.9 C
Zagreb
Pratite nas:

12. veljače 1804. Immanuel Kant – kako i kada je njegov rodni Königsberg postao Kaliningrad?

Podijeli

Podijeli

Kant navodno tijekom cijelog života nije otišao na udaljenost veću od desetak kilometara od svog rodnog grada Königsberga. Nakon Drugog svjetskog rata SSSR je priključio taj grad svom teritoriju, a ime mu je promijenjeno u Kalinjingrad.  Cijela Kalinjingradska oblast i danas pripada Ruskoj Federaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1804. godine umro je poznati filozof Immanuel Kant. Premda je Kant bio Nijemac, gotovo cijeli život proveo je u svom rodnom gradu Königsbergu, koji se danas nalazi u Ruskoj Federaciji i nosi ime Kaliningrad. Postoje navodi da tijekom cijelog života Kant nije otišao na udaljenost veću od desetak kilometara od svog rodnog Königsberga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Königsberg je u 19. stoljeću bio teritorij Njemačke kao glavni grad Istočne Pruske (crveno)

German Empire - Prussia - East Prussia (1878).svg

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Photo: en.wikipedia.org

Königsberg je u Kantovo doba bio upravno središte Pruske, a još ranije (u srednjem vijeku) pripadao je Teutonskom viteškom redu. Pruskom je u Kantovo vrijeme vladala njemačka dinastija Hohenzollern, koja je svoju prijestolnicu imala u Berlinu (kasnije je ta dinastija zavladala cijelim Njemačkim Carstvom).

Königsberg je bio teritorij Njemačke sve do II. svjetskog rata (1940.)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Photo: en.wikipedia.org

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon Drugog svjetskog rata Sovjetski Savez osvojio je Königsberg i priključio ga svom teritoriju. Ime grada promijenjeno je 1946. godine u Kalinjingrad, u čast boljševičkog revolucionara Mihaila Kalinjina. Ruska Federacija do danas je zadržala Kalinjingrad i okolicu (tzv. Kalinjingradska oblast) premda to područje nije teritorijalno povezano s ostatkom Rusije (između se nalazi Litva).

Kalinjingradska oblast danas za Rusiju predstavlja jedno od strateški najvažnijih područja. U Kalinjingradu se nalazi zapovjedništvo ruske Baltičke flote (to je jedino područje Rusije na Baltiku na kojem nema morskog leda ni u jednom dijelu godine). Ukupna je površina Kalinjingradske oblasti 15,100 četvornih kilometara (više od Crne gore, ali manje od Slovenije), a ondje živi gotovo 950,000 stanovnika.

 

Nakon II. svjetskog rata Kantov rodni Königsberg postao je dio SSSR-a (Rusije) i promijenili su mu ime u Kaliningrad

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slikovni rezultat za kaliningrad map

Photo: en.wikipedia.org

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

*Kant je imao velik utjecaj na romantičke i idealističke filozofe devetnaestog stoljeća, njegov je rad bio polazna točka za Hegela. Zajedno je sa Hegelom, Fichteom i Schellingom svrstan među klasične njemačke idealiste, ali je on osobno još svrstan pod transcedentalni idealizam. Kantova se filozofija može podijeliti u dva dijela: predkritičko i kritičko razdoblje. U predkritičkom razdoblju Kant se bavi materijalističkim tumačenjem svijeta. Svoju teoriju o nastanku svemira iznio je u djelu „Opća povijest prirode i teorija neba“. U ovom djelu je Kant predvidio postojanje planete Uran, koja je kasnije 1881. godine i otkrivena. U kritičkom periodu on daje kritiku prethodne filozofije i filozofije svojih prethodnika, te tako potpuno prelazi na idealizam. U ovom periodu je napisao svoja najveća djela: Kritika čistog uma (Što mogu znati?), Kritika praktičkog uma (Što trebam činiti?) i Kritika snage suda (Čemu se mogu nadati?) i time dajući odgovor na pitanje: Što je čovjek?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci