Kant navodno tijekom cijelog života nije otišao na udaljenost veću od desetak kilometara od svog rodnog grada Königsberga. Nakon Drugog svjetskog rata SSSR je priključio taj grad svom teritoriju, a ime mu je promijenjeno u Kalinjingrad. Cijela Kalinjingradska oblast i danas pripada Ruskoj Federaciji.
Na današnji dan 1804. godine umro je poznati filozof Immanuel Kant. Premda je Kant bio Nijemac, gotovo cijeli život proveo je u svom rodnom gradu Königsbergu, koji se danas nalazi u Ruskoj Federaciji i nosi ime Kaliningrad. Postoje navodi da tijekom cijelog života Kant nije otišao na udaljenost veću od desetak kilometara od svog rodnog Königsberga.
Königsberg je u 19. stoljeću bio teritorij Njemačke kao glavni grad Istočne Pruske (crveno)
Photo: en.wikipedia.org
Königsberg je u Kantovo doba bio upravno središte Pruske, a još ranije (u srednjem vijeku) pripadao je Teutonskom viteškom redu. Pruskom je u Kantovo vrijeme vladala njemačka dinastija Hohenzollern, koja je svoju prijestolnicu imala u Berlinu (kasnije je ta dinastija zavladala cijelim Njemačkim Carstvom).
Königsberg je bio teritorij Njemačke sve do II. svjetskog rata (1940.)
Photo: en.wikipedia.org
Nakon Drugog svjetskog rata Sovjetski Savez osvojio je Königsberg i priključio ga svom teritoriju. Ime grada promijenjeno je 1946. godine u Kalinjingrad, u čast boljševičkog revolucionara Mihaila Kalinjina. Ruska Federacija do danas je zadržala Kalinjingrad i okolicu (tzv. Kalinjingradska oblast) premda to područje nije teritorijalno povezano s ostatkom Rusije (između se nalazi Litva).
Kalinjingradska oblast danas za Rusiju predstavlja jedno od strateški najvažnijih područja. U Kalinjingradu se nalazi zapovjedništvo ruske Baltičke flote (to je jedino područje Rusije na Baltiku na kojem nema morskog leda ni u jednom dijelu godine). Ukupna je površina Kalinjingradske oblasti 15,100 četvornih kilometara (više od Crne gore, ali manje od Slovenije), a ondje živi gotovo 950,000 stanovnika.
Nakon II. svjetskog rata Kantov rodni Königsberg postao je dio SSSR-a (Rusije) i promijenili su mu ime u Kaliningrad
Photo: en.wikipedia.org
*Kant je imao velik utjecaj na romantičke i idealističke filozofe devetnaestog stoljeća, njegov je rad bio polazna točka za Hegela. Zajedno je sa Hegelom, Fichteom i Schellingom svrstan među klasične njemačke idealiste, ali je on osobno još svrstan pod transcedentalni idealizam. Kantova se filozofija može podijeliti u dva dijela: predkritičko i kritičko razdoblje. U predkritičkom razdoblju Kant se bavi materijalističkim tumačenjem svijeta. Svoju teoriju o nastanku svemira iznio je u djelu „Opća povijest prirode i teorija neba“. U ovom djelu je Kant predvidio postojanje planete Uran, koja je kasnije 1881. godine i otkrivena. U kritičkom periodu on daje kritiku prethodne filozofije i filozofije svojih prethodnika, te tako potpuno prelazi na idealizam. U ovom periodu je napisao svoja najveća djela: Kritika čistog uma (Što mogu znati?), Kritika praktičkog uma (Što trebam činiti?) i Kritika snage suda (Čemu se mogu nadati?) i time dajući odgovor na pitanje: Što je čovjek?
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.