Zanimljivo je da su Francuzi koristili Novu Kaledoniju kao kažnjeničku koloniju, slično kao što su Britanci koristili Australiju. Ukupna je površina Nove Kaledonije čak 18.576 četvornih kilometara, što znači da je veća od Crne Gore, a ne zaostaje mnogo ni za Slovenijom i Izraelom.
Na današnji dan 1853. godine Francuska je formalno zaposjela područje Nove Kaledonije u Tihom oceanu. Danas je Nova Kaledonija jedna od najneobičnijih sastavnica Francuske u administrativnom smislu. Naime, ona jedina ima status tzv. „kolektiviteta sui generis“ (fr. Collectivité sui generis), što joj daje svojevrsnu autonomiju. Dapače, u budućnosti je moguće i odvajanje Nove Kaledonije od Francuske, čime bio ona postala nezavisnom državom, a za isto se sprema i referendum. Prema anketama, većina stanovnika je protiv poptupne neovisnosti od Francuske.
Nova Kaledonija zapravo je otočje koje se sastoji od jednog velikog otoka (imena Grande Terre, s 16.372 četvornih kilometara) i više manjih otoka. Ukupna je površina Nove Kaledonije čak 18.576 četvornih kilometara, što znači da je veća od Crne Gore, a ne zaostaje mnogo ni za Slovenijom i Izraelom. Glavni otok Grande Terre dug je čak oko 350 kilometara, što otprilike odgovara zračnoj udaljenosti od Pariza do Londona ili zračnoj udaljenosti od Zagreba do Beograda.
U ime Francuske Novu Kaledoniju na današnji je dan 1853. godine zaposjeo admiral Febvrier Despointes. Napomenimo da je Francuska u to doba bila carstvo pod Napoleonom III. (nećakom Napoleona Bonapartea). Francuzi su glavni grad Nove Kaledonije nazvali Port-de-France, no danas on nosi ime Nouméa. Zanimljivo je da su Francuzi koristili Novu Kaledoniju kao kažnjeničku koloniju, slično kao što su Britanci koristili Australiju.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.