Na današnji dan, 26. kolovoza 1995., iz Zagreba prema Splitu preko oslobođenog Knina krenuo je Vlak slobode. U vlaku se nalazio hrvatski predsjednik Franjo Tuđman i velik broj hrvatskih dužnosnika, kao i Hrvati prognanici koji su bili etničkim čišćenjem protjerani iz okupiranih područja.
Bio je to vlak veselja i radosti cijeloga hrvatskog naroda, niti dvadesetak dana nakon završene oslobodilačke vojne akcije Oluja.
Ponovno je uspostavljena željeznička veza između Zagreba i Splita, a na simboličan način ujedinjena cijela Hrvatska. Pod srpskom okupacijom ostao je još samo Vukovar i herojska istočna Slavonija.
Vlak je krenuo u 8,07 sati iz Zagreba, preko Knina do Splita. Prolazak vlaka izazvao je slavljeničko oduševljenje na putu od Zagreba, preko Karlovca te Gospića i Knina, do Splita.
Hrvati su suznih očiju i puni radosti dočekivali vlak s hrvatskim predsjednikom duž cijele pruge od Zagreba do Splita.
Na svim postajama Tuđman je podsjećao na slavne dane Domovinskog rata i veličanstvenu vojnu akciju Oluju, zagovarajući što brži povratak prognanika u svoje domove.
Osobito je svečan bio doček u Kninu na čijoj se tvrđavi od oslobođenja, 5. Kolovoza 1995., vijorio veliki hrvatski barjak crven-bijeli-plavi.
Goste su pozdravili pripadnici Četvrte i Sedme gardijske brigade, koji su sudjelovali u oslobađanju grada.
U 18 sati i 11 minuta vlak je stigao u Split. U Splitu su tisuće građana oduševljeno pozdravile dolazak Vlaka slobode, a nezaboravna scena dogodila se kada je Tuđman upitao: “Što mi preostaje da vam još obećam?”, na što su Splićani odgovorili poklikom: “Vukovar, Vukovar!”.
Govor predsjednika Hrvatske Franje Tuđmana u Splitu prilikom dolaska Vlaka slobode možete pročitati OVDJE.
Video prikaz Vlaka slobode:
Dr. Franjo Tuđman obećaje Splitu oslobađanje Vukovara:
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.