Na današnji dan 27. veljače 1397. u hrvatskom gradu Križevci podlom i nečasnom prijevarom ubijen je hrvatski ban Stjepan Lacković, veliki vojskovođa i prisutno hrvatsko plemstvo. Ubio ih je urotom i prijevarom, prekršivši zadanu riječ, ugarsko –hrvatski kralj Žigmund (Sigismund).
Godine 1396. dogodila se velika bitka kod Nikopolja u današnjoj Bugarskoj gdje je ususret nadirućoj osmanlijskoj vojsci stala ujedinjena kršćanska vojska. U jednoj od najvećih i najtragičnijih bitaka protiv Turaka sudjelovao je i stradao veliki broj Hrvata.
Iz Hrvatske su velike čete doveli braća Gorjanski, pa Ivan Morović, Herman Celjski i Stjepan Lacković. Kada se toj vojsci pridružio vojvoda Mirča sa 10.000 Vlaha, brojila je ona do 100.000 ljudi, većinom na konjima. Može se reći da tako birane vojske nije Europa vidjela od vremena križarskih vojni. Pa ipak 25. rujna 1396. Je snađe potpun poraz kod Nikopolja u Bugarskoj. Pobjedu je odlučio srbijanski despot Stjepan Lazarević, koji se sa 5000 Srba prešao na tursku stranu. U strahovitoj bici pade 20.000 kršćana, a mnogo ih pogibe u Dunavu i na bijegu. Sultan Bajazid izgubi preko 30.000 Turaka.
Vijest o nesretnoj bitci kod Nikopolja brzo dopre u Hrvatsku. Turska pobjeda uznemirila je i velik dio Europe. Tri dana poslije bitke pošalje sultan svoje konjaništvo u Srbiju. Turci pređu i preko Save, te oplijene i popale hrvatske gradove Zemun i Mitrovicu. Kako im se nitko nije opirao, prolete turski konjanici čitavom Hrvatskom između Save i Drave. Oni prodru dapače i u Štajersku, gdje zapale grad Ptuj, te se onda s velikim plijenom vrate u Tursku.
Na vijest o pogibiji bana Lackovića i plemića hrvatska vojska pohitala je u Križevce i započela je bitka sa Žigmundovim pristašama. Žigmund, međutim, uspijeva pobjeći u Ugarsku, a sve posjede bana Lackovića daruje svojim podanicima. Vijest o zbivanjima na saboru u Križevcima odjeknula je hrvatskim zemljama, a i danas se taj događaj naziva „krvavi križevački sabor“ koji je ovjekovječio i Oton Iveković freskom u križevačkoj crkvi Svetog križa.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.