Nedjelja, 13 travnja, 2025
5.8 C
Zagreb
Pratite nas:

28. studenoga sveti Jakov Markijski – svetac iz Italije koji je djelovao među hrvatskim katolicima

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon plodnog apostolata po Italiji po papinoj naredbi pošao je na apostolsko putovanje po istočnoj, srednjoj i sjevernoj Europi. Posebno je bio vezan uz naše hrvatske krajeve. 1432. godine general franjevačkog reda poslao ga je u Bosnu kao pohoditelja Bosanske vikarije, kad je pred­sjedao kapitulu, na kojemu je izabran za vikara fra Ivan Korčulanin. Krajem iste godine nalazimo ga u Dubrovniku kao propovjednika i starješinu samostana Male braće.

 

Rođen je 1394. u Monteprandone u Italiji kao osamnaesto od de­vetnaest djece u obitelji Antuna Gangali-Rosso i žene mu Antonije. Kršten je na ime Domenico (Nedjeljko), najvjerojatnije je rođen jedne nedjelje u mjesecu rujnu navedene godine.

U djetinjstvu je bio pastir čuvajući ovce i svinje. Kad je jedanput vuk napao njegovo stado, pobježe k rođaku svećeniku u Offidu, koji ga nauči čitati i pisati. Odatle prijeđe u Ascoli, učiti gramatiku i retoriku, a oko 1404. preseli u Perugiu, gdje studira pravo. Najprije je bio pri­vatni učitelj, zatim bilježnik u Firenzi. Na Veliki petak 1415., na La Verni doživi obraćenje, te istoga ljeta „ser Domenico” pokuca na vrata samostana svete Marije Anđeoske u Asizu, gdje primi franjevački habit i ime fra Jakov. Bogoslovni nauke uči u samostanu S. Salvatore u Firenzi. Tu je slavio mladu misu i na blagdan svetog Ante 1422. drži prvu propovijed. Otada je propovijedanje bilo njegovo glavno zani­manje sve do smrti.

Nakon plodnog apostolata po Italiji po papinoj naredbi pošao je na apostolsko putovanje po istočnoj, srednjoj i sjevernoj Europi. Posebno je bio vezan uz naše hrvatske krajeve. 1432. godine general franjevačkog reda poslao ga je u Bosnu kao pohoditelja Bosanske vikarije, kad je pred­sjedao kapitulu, na kojemu je izabran za vikara fra Ivan Korčulanin. Krajem iste godine nalazimo ga u Dubrovniku kao propovjednika i starješinu samostana Male braće. 1435.1438. godine bio je vrhovni star­ješina Bosanske vikarije, u kojoj je nastojao provesti obnovu u duhu franjevačkog pravila i ustanova. Uz tu mu je dužnost papa EugenIV. povjerio i službu inkvizitora po Bosni, Slavoniji, Ugarskoj i Austriji. Boravi i u Đakovu, Stonu i Šibeniku, gdje se upoznao s dva brata svetoga Nikole Tavelića. Ljeti 1439. nalazi se u Kamenici u Sri­jemu. Posljednjih 18 godina života živio je u Italiji neumorno propovije­dajući od grada do grada.

Napisao je brojna teološka djela, osobito propovijedi. Temelj njego­vim propovijedima bilo je Sveto pismo, kršćanski teolozi i latinski klasici. Dantea je smatrao teološkim piscem. U njegovoj ostavštini nađena su dva primjerka „Božanske komedije”.

Svetac se cijeli život odvažno borio u franjevačkom redu protiv pada discipline, u Crkvi protiv heretika, a u društvu protiv kamatara. Da pomogne sirotinji, po Italiji je osnivao „Montes pietatis” (pučke blagajne).

Umro je 28. studenoga 1476. u Napulju. Tijelo mu se čuva sačuvano u crkvi svete Marije Nove u istom gradu. Narod ga je odmah častiti kao sveca, a Crkva ga 1624. proglasila blaženim, a 1726. svetim.

Jedan stari franjevački pisac ovako opisuje našega sveca: „Blaženi Jakov bio je srednjega stasa, jakog značaja, pokretan, ćelave glave, simpatična izgleda. Imao je visok i zvonak glas, oštar um, nadprosječno pamćenje. Bio je stručnjak u Svetom pismu i dubok u drugim znanostima, poznavao je više jezika. Jeo je malo, pio još manje, a spavao najmanje. Vrlo uzdržljiv činio je velike napore i podnio mnoge neprilike. Žarko je molio, a nadasve je oplakivao muku Gospodine Našega Isusa Krista i gubljenje duša.”

Te se misli odrazuju i u zbornoj molitvi u franjevačkom misalu u svečevu čast: „Bože ti si, radi spasenja duša i obraćenja grešnika na put kreposti, učinio blaženog Jakova slavnim propovjednikom Evanđelja. Po njegovu zagovoru oprosti nam milostivo sve naše grijehe i udijeli vječni život.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci