Na današnji dan 3. studenoga 1991, u vrijeme najžešćeg rata sa Srbijom, iz jedinica Zbora narodne garde koje su sačinjavali najbolji hrvatski sinovi, razvile su se Oružane snage Republike Hrvatske što je službeni naziv za današnju Hrvatsku vojsku.
Hrvatska vojska je i 2023. godine garancija mira i slobode naše Domovine i hrvatskog naroda.
Došlo je do preimenovanja jedinica Zbora narodne garde, a pridružene su joj i različite postrojbe koje su do tada ratovale protiv Srba kao HOS, dragovoljačke postrojbe, razne lokalne jedinice koje su branile svoje domove, dijelovi postrojbi MUP-a te slavne gardijske postrojbe.
Hrvatski vojnik, broj 3, siječanj 1992.
Hrvatska vojska prerasla je u nepobjedivu vojnu silu na ovim prostorima i od prosinca 1991. dobila sve bitke protiv Srba, oslobodila cijeli okupirani teritorij i porazila srpsku vojsku i u Hrvatskoj i u BiH. Pojedine bitke kao bitka za Vukovar, „Bljesak 95“, „Oluja 95“ i druge uče se na brojnim vojnim učilištima diljem svijeta kao primjeri vojne hrabrosti, taktike i znanja.
Hrvatska vojska dio je NATO-a od 2009. iako je već prije bila spremna za ulazak.
Obilježavajući ovaj dan i proslavljajući sve ratne uspjehe, hrvatski čovjek ima razloga zahvaliti svim pripadnicima Oružanih snaga na predanosti i vjernoj službi. Hrvatska vojska bila je i ostala naša najveća vrijednost. Stoga i u budućnosti treba nastaviti ulagati u znanja, sposobnosti i vještine Hrvatske vojske.
Trajni cilj je imati osposobljenog i opremljenog vojnika, prožetog domoljubljem i pobjedničkim duhom, motiviranog poput hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.
Duh hrabrosti i odlučnosti, domoljublje, profesionalizam – ono je što i nakon toliko godina odlikuje nasljednike slavne Hrvatske vojske…
Obrana i oslobođenje Hrvatske djelo su slavne Hrvatske vojske:
Specijalne postrojbe i Hrvatska vojska i 2019. garancija su mira i slobode:
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.