Sveta Agata rođena je u prvoj polovici III. stoljeća na Siciliji, u gradu Palermu ili Cataniji.
Pretrpjela je mučeništvo za vrijeme cara Decija 5. veljače 251. Prema podatcima potjecala je iz bogate i plemenite obitelji.
Već kao djevojčica učinila je zavjet djevičanstva Bogu. Da ga obrani, morala se mnogo boriti, ali je iz svih borba izašla kao pobjednica.
Kad je objavljen Decijev ukaz protiv kršćana, neki Kvintijan, magistrat, znajući da je Agata kršćanka, dao je nalog da je uhvate i povjere nekoj pokvarenoj ženi, Afrodiziji, vlasnici bordela, koja je čak i svojih devet kćeri unovčila bludništvom.
Njezin je zadatak bio pokvariti Agatu, a pritom se služila obećanjima i prijetnjama.
Na sve to Agata je, krijepeći se neprestanom molitvom, ostajala postojana u dobru. Trideset se dana Afrodizija mučila nagovarajući Agatu da pristane biti Kvinijanova, ali bez uspjeha.
Ogorčen, dao ju je mučiti. Drvenim spravama rastezali su joj ruke i noge, zatim joj užarenim kliještima amputirali dojku.
Tada je Agata izrekla riječi: “Zar te nije stid kidati ono čime te majka dojila?”.
Ne kolebajući se stavljena je ponovno na žeravicu. Tog trenutka odjeknuo je snažan potres.
Agatini mučitelji poginuli su pod ruševinama, a Kvintijan je pobjegao u strahu. Agata je zahvalila dragom Bogu jer je prekinuo njezine patnje i preminula na današnji dan, 5. veljače 251. u Cataniji.
Nakon godinu dana njezinim zagovorom spašen je grad Catania od erupcije vulkana Etne, a Maltežani joj zahvaljuju jer ih je 1551. spasila od turske invazije.
Čudesno ozdravljenje majke i proročki san djevojke imenom Lucija na grobu svete Agate potaklo je tu ljepoticu Sicilije da se toliko posveti Bogu i siromasima da je danas poznajemo pod imenom – sveta Lucija.
Zaštitnica je protiv požara, raka dojke, silovanih žrtava, Malteških vitezova, dojilja, neudatih žena, te brojnih naselja, župa, crkava i kapela diljem svijeta i hrvatskih krajeva.
Fascinantnu priču o životu vjere, te vezi svete Agate i svete Lucije, možete pročitati na: bibijana-majglad.blogspot.hr
Izvor: Narod.hr
Photo: Giovanni Battista Tiepolo, commons.wikimedia.org
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.