“Kultura odijevanja od 18. do sredine 20. stoljeća” naziv je izložbe koja je kao nova muzeološka cjelina od večeras dio stalnog postava Kulturnopovijesnog odjela Gradskog muzeja Varaždin.
Radi se o postavu koji obuhvaća oko 150 predmeta iz muzejskog fundusa, od odjeće, obuće, nakita, modnog pribora, minijatura, slika i fotografija koje su uobličene u stilsko-ambijentalne cjeline ilustrirajući pojedina razdoblja baroka, rokokoa, empirea, historicizma, secesiju kao i razdoblje između dva rata.
Govoreći o novoj cjelini stalnog postava autorica stručne koncepcije muzejska savjetnica Ljerka Šimunić istaknula je da večeras otvorena izložba ilustrira kako su se Varaždinke i Varaždinci odijevali u prošlosti, kakav si nakit i modne dodatke nosili, kakve su se tkanine koristile, koje su frizure bile u modi i koju su centri kulture i mode utjecali na njihov izbor.
Neki od izložbenih predmeta, posebice odjevnih, stigli su iz različitih krajeve Europe, a dok je jedna haljina iz 19. stoljeća nastala u jednom od njujorških krojačkih salona, naglašava Šimunić. Kako je rekla, prilikom postavljanja nove cjeline postava Muzeja vodila se već postojećem koncepcijom Kulturnopovijesnog odjela koje prati razdoblja od renesanse do secesije.
Ravnatelj varaždinskog Gradskog muzeja naglasio je da je večeras otvoren dio Stalnog postava jedan od najvažnijih projekata Muzeja u prošlih nekoliko, pa čak i više desetaka godina. Dio izloženih predmeta iz fundusa je obnovljen i restauriran, dok je dio po prvi puta predstavljen javnosti. Dio izložbenih predmeta restaurirao se u radionicama varaždinskog muzeja te u Hrvatskom restauratorskom zavodu u Zagrebu i Restauratorskom centru u Ludbregu.
U realizaciji projekta izložbe „Kultura odijevanja od 18. do sredine 20. stoljeća“ financijski je sudjelovao grad Varaždin, dok je dio projekta financirao i Muzej iz vlastitih sredstava.
Izvor: hina
Photo: fah