Srijeda, 15 siječnja, 2025
1.6 C
Zagreb
Pratite nas:

‘Močvara’ zabranila nastup poznatim glazbenicima jer se ne slaže s njihovom pjesmom

Podijeli

Zagrebački klub Močvara zabranio je nastup poznatom koprivničkom folk rock bendu Ogenj jer se ne slaže sa sadržajem jedne njihove pjesme koja se protivi pobačaju, objavio je novinar i glazbenik Goran Andrijanić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je napisao Andrijanić na svome profilu na Twitteru, Močvara je odbila organizirati nastup skupine Ogenj, koji su trebali nastupiti 17. kolovoza kao predgrupa australsko-irskog benda The Rumjacks.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Močvara smatra da je protivljenje pobačaju štetno za društvo

Razlog otkazivanju jest taj što se uprava Močvare ne slaže s jednom pjesmom Ognja. Nije riječ o tekstu koji bi pozivao na protuzakonito djelovanje niti kršenje javnog morala, nego o pjesmi u kojoj Ogenj izražava protivljenje pobačaju. Močvara smatra da je takvo mišljenje štetno i nedopustivo u javnosti.

>Istraživanja pokazuju: Pobačaj povezan s povećanim rizikom od psihičkih problema i većim rizikom od pokušaja samoubojstva

Ogenj nije nepoznat ili čak prosječan bend. Osvojili su čak dva Porina, jedan za najboljeg izvođača a drugi za najbolji etno album. Štoviše, bili su rado viđeni u Močvari koja ih je nekoliko puta ugostila i čak promovirala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ogenj “Dušom” sebi zatvorio vrata Močvare

Međutim, objavom pjesme “Duša”, Ogenj je sebi očito zatvorio vrata Močvare. Ne samo da im je zabranjen nastup, nego su tekstovi o njima izbrisani s mrežnih stranica kluba.
“Duša” je pjesma koja tematizira pobačaj iz perspektive nerođenog djeteta i majke. Dio teksta pjesme glasi:

“A što bo me pazil branil od sveta pokazal dišeče cvetje sveta
Mati štera rada bi me mela meso od mesa od istoga tela
Skrilo se sonce zišli črni oblaki pokazali zobe i hudo bu taki
Teret sam postal žmefki su rekli to milo detešce kaj ima za dati”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tomislav Mihac Kovačić, frontmen skupine i autor pjesme, nikad nije krio svoj kršćanski svjetonazor, koji se inače odražava u njihovim pjesmama.

“Moji vjernički, kristoliki stavovi u svakom pogledu se nadopunjuju. Ponekad je dobro i pošteno pisati o tome na kojim ti valovima srce kuca. Moje kuca za život i uvijek bude kucalo na toj strani”, izjavio je Kovačić svojedobno za Večernji list.

Močvara se proglasila javnim arbitrom, iako ju nitko nije za to ovlastio

Močvara ne krije da samovoljno odlučuje kome će dati pravo glasa, odnosno nastupa. “Potvrđujemo da se bend Ogenj – čiji pjevač javno, pa i u samim pjesmama, zagovara zabranu abortusa – nikako ne uklapa u programsku logiku i misiju Kluba Močvara. Zadnjih godina je već i u široj javnosti jasno da to nije bezazlen pogled na svijet, nego ozbiljna prijetnja zdravlju i životima žena”, prenio je t-portal priopćenje Močvare.

>Kako hrvatsko društvo financira vlastiti preodgoj: Koliko iz proračuna dobivaju udruga Domino i Queer festival

Močvara je u ovom slučaju preuzela ulogu arbitra, koji ima pravo odlučivati kakva će se riječ čuti u javnom prostoru i što je dobro za društvo a što nije. Konkretno jasno je ovim rekla da je protivljenje pobačaju štetno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naprosto su otkazali planirani i najavljeni nastup skupine Ogenj. Ta bi odluka bila nerazumljiva i da je Močvara privatni klub, ali i u tom bi slučaju imali pravo određivati o svome privatnom poslu.

Izdašna potpora države

Međutim, Močvara je udruga koja se financira javnim sredstvima. Doduše, zaradu ostvaruje ulaznicama, ali živi uz izdašnu pomoć države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruga Močvara, koja upravlja klubom, za ovu je godinu od Ministarstva kulture i medija 16.590 eura iz lonca predviđenog za “Interdisciplinarne i nove umjetničke i kulturne prakse”. Štoviše, Močvara je među najvećim dobitnicima proračunskog novca, među najvećim je primateljima iz proračuna Ministarstva kulture i medija.

Uz stavku “Multimedijalni kulturni centar za mlade”, za koju je dobila 13.272 eura, dobila je i 3.318 eura za program “Močvarni laboratorij – program neformalne edukacije kulturnog centra za mlade Močvara”.

Uz to, Močvara je od Grada Zagreba dobila 22.000 eura po različitim stavkama, ali su one, osim “Galerije Močvara”, iste kao i one za koje je dobiven novac od Ministarstva kulture.
Nadalje, Močvaru podupiru i Europska komisija kroz strukturne i investicijske fondove, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Liveurope – europska platforma za glazbenu raznolikost, Trans Europe Halles – europska mreža kulturnih centara, Scenergies – mreža glazbenih organizacija i Hrvatski audiovizualni centar.

Što je zapravo Močvara?

“Udruženje za razvoj kulture – URK”, koja upravlja Močvarom, na svojim mrežnim stranicama piše kako je riječ o neprofitnoj udruzi građana “koja posluje po načelima društvenog poduzetništva osnovana 1995. godine u Zagrebu iz potrebe za obnovom kulture mladih, uništene ratom i nacionalističkim kulturnim politikama”.

“Pokrenut entuzijazmom aktera underground scene, URK je uz još nekoliko bitnih pojava poput Arkzina i Attacka značajno utjecao da tzv. ‘mračne devedesete’ postanu prošlost”, stoji na stranicama udruge.

Prema navodima na stranici fininfo.hr, Udruženje za razvoj kulture “URK”, “svoje ciljeve ostvaruje sljedećim djelatnostima: organizacija različitih kulturnih događanja vezanih uz kazalište, film, glazbu, književnost, likovnu umjetnost,organizacija različitih festivala,edukacijski programi (radionice, predavanja, seminari i slično),izdavanje knjiga, časopisa, audio i video kazeta i sl. iz područja svoje djelatnosti,organizacija održavanja umjetničkih probi,vođenje kulturnog centra,međunarodna kulturna razmjena, suradnja sa sličnim domaćim i međunarodnim udrugama i ostalim organizacijama na ostvarivanju zajedničkih ciljeva kroz seminare, udruživanja, medijske akcije, poticanje, edukacija te razvoj društveno odgovornog poduzetništva,ostale djelatnosti vezane uz ciljeve osnivanja”.

Prema istom izvoru, predsjednik udruge je Kornel Šeper, a članovi upravnog odbora su Danijel Sikora, Jasmin Dasović i Nenad Barić.

Javno dobro u Hrvatskoj je očito proizvoljna kategorija

Močvara, sukladno izvorima financiranja, ima status javnog dobra, što znači da bi njezina vrata morala biti otvorena svima prema jednakim kriterijima. Međutim, očito je močvara, iako ju financiraju hrvatski građani, odlučila preuzeti ulogu arbitra koji sam odlučuje što se smije govoriti i pjevati a što ne.

Močvara nema nikakve zakonske ovlasti odlučivati što će se govoriti u javnom prostoru niti određivati što su prihvatljive društvene vrijednosti, pa tako nema pravo ni odlučiti da je protivljenje pobačaju štetna pojava. Međutim, Movara si je to pravo prisvojila.

>(VIDEO) Ogenj – tko su koprivnički kajkavski rokeri s tamburicom u ruci?

Žrtva te odluke je band Ogenj, koji je prema uspjehu što ga postiže stvarno javno kulturno dobro, ali institucije za njega ne mare. I to samo zato što je odlučio progovoriti protiv pobačaja.

Ogenj ne vidi nikakvu drugu mogućnost reakcije osim žaljenja. “Iskazujemo žaljenje za izgubljenom prilikom nastupa ispred celtic punk velikana The Rumjacks. Žalimo i zbog toga što neki u klubu Močvara prilaze na krivi način vrijednostima slobode govora i umjetničkog izražavanja, koje mi kao glazbenici i građani smatramo neupitnim”, poručio je Ogenj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci