Najnovije znanstvene studije pokazuju da su žene koje su pobacile svoje prvo dijete suočene s povećanim rizikom od psihičkih problema. Dokazano je da je upravo pobačaj, a ne drugi čimbenici, povezan s većom potražnjom stručne pomoći mentalnog zdravlja, piše LifeSiteNews.
>Nova studija bečkog instituta pobija jedan od glavnih argumenata za pobačaj
Pobačaj povećava probleme mentalnog zdravlja
Nedavno objavljena recenzirana studija pokazuje da žene koje prekinu svoju prvu trudnoću pobačajem koriste usluge mentalnog zdravlja u znatno većoj mjeri nego žene koje su rodile dijete.
Žene koje su rodile svoje prvo dijete zapravo su prije trudnoće više koristile usluge mentalnog zdravlja od onih čije je prvo dijete ubijeno pobačajem, što ukazuje na to da pobačaj povećava probleme mentalnog zdravlja.
>Razotkrivanje apsurdnih teza: Kakve veze pobačaj ima s reproduktivnim zdravljem žena i zdravstvenim uslugama?
Znanstvene analize
Tim stručnjaka Instituta Charlotte Lozier iznio je na vidjelo nalaze provedenih analiza na više od 4800 žena u razdoblju od 17 godina u državama u kojima su podneseni zahtjevi za to razdoblje. “Čineći to, tim je izbjegao ograničenja anketa koja nisu dovoljno pouzdana jer se rade na malom uzorku sudionika i često su podložna pristranosti”, primijetio je Institut Charlotte Lozier. Istraživači su otkrili da su u usporedbi sa ženama koje su rodile svoje prvo dijete, žene kojima je prvo dijete ubijeno u pobačaju, povećale korištenje usluga mentalnog zdravlja u tri kategorije:
Ambulantni posjeti – 3,4 puta veća vjerojatnost povećanja.
Prijemi u bolnice – 5,7 puta veća vjerojatnost povećanja.
Dani boravka u bolnici – 19,6 puta veća vjerojatnost povećanja.
Tessa Longbons, Lozierova viša znanstvena suradnica i koautorica studije, zaključila je: “Dokazi jasno govore da je pobačaj prve trudnoće povezan sa značajnim oštećenjima mentalnog zdravlja žena. Žene imaju pravo to znati i razumjeti razmjere te štete prije nego što donesu takvu odluku koja će im promijeniti život.”
>Hrvatska za život: Žene imaju pravo biti informirane o negativnim psihičkim posljedicama pobačaja
Tjeskoba, depresija i samoubojstvo
Glavni autor James Studnicki, Sc.D., potpredsjednik CLI-a i direktor analitike podataka, istaknuo je da nalaze tima potvrđuju studije iz Finske, Italije, Kine, Njemačke, Koreje i Sjedinjenih Država. Nalazi dakle povezuju pobačaj s povećanim rizikom pogoršanja mentalnog zdravlja, uključujući tjeskobu, depresiju i samoubojstvo.
“Neki istraživači inzistiraju na tome da bilo kakvo ograničenje abortusa na kategoriju zaštite majki i djece stvaraju štetu mentalnom zdravlju”, rekla je Studnicki u izjavi za CLI. “Naša studija koja se temelji na višegodišnjim istraživanjima, ukazuje na to da pobačaj ima značajan negativan utjecaj na nekoliko mjera mentalnog zdravlja”.
Studije Instituta o neželjenom pobačaju otkrile su da većina žena koje su imale pobačaj, opisuje svoje pobačaje kao neželjene, prisilne ili u suprotnosti s njihovim vlastitim vrijednostima. CLI je potom primijetio da su ovakvi pobačaji “snažno povezani s padom mentalnog zdravlja”.
>Dr. Ružica Ćavar: Pravo na život od začeća temeljno ljudsko pravo
Statistika pobačaja i oboljenja
Jedno istraživanje provedeno na 226 žena s poviješću pobačaja, pokazalo je da je 33% žena opisalo svoj pobačaj kao željeni, 43% žena kao “prihvaćen, ali nije u skladu s njihovim željama i vrijednostima”, a 24% žena se izjasnilo da je njihov pobačaj bio neželjen ili pod prisilom.
LifeSiteNews je često izvještavao o nalazima da je pobačaj povezan s negativnim ishodima mentalnog zdravlja. Jedna studija objavljena u British Journal of Psychiatry pokazala je da su žene koje su se podvrgnule pobačaju imale 81% veći rizik od psihičkih problema.
Istraživanje je otkrilo da je abortus povezan s 34% povećanim rizikom od anksioznih poremećaja; 37% veći rizik od depresije; 110% veći rizik od zlouporabe alkohola i 220% veći rizik od zlouporabe marihuane.
Pobačaj je također povezan sa 155% većim rizikom od pokušaja samoubojstva.