Vrata Ureda Grada Zagreba za sve hrvatske branitelje otvorena za sva pitanja

Ured za branitelje u Gradu Zagrebu osnovan je 1. kolovoza 2013 godine kao samostalan Ured „kako bi se prava i interesi hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji podigli na veću razinu ostvarivanja i zaštite“, a pročelnica spomenutog ureda u Gradu Zagrebu je Vesna Helfrih koja je za narod.hr otkrila kojim se projektima Ured trenutno bavi i kako uopće pomaže braniteljima te istaknula koji su najčešći problemi s kojima se branitelji susreću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grad Zagreb ima oko 65.000 hrvatskih branitelja uključujući barem još dva člana obitelji, od kojih su većina već odrasla djeca koja ne mogu dobiti posao. Prema podacima iz lipnja 2014., 7684 osoba ima status hrvatskog ratnog vojnog invalida, a kako ističe Helfrih, Ured brine i o 1646 korisnika obiteljske invalidnine, odnosno o članovima obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja te o 83 korisnika naknade u visini obiteljske invalidnine, odnosno o članovima obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja, ali i o 10 stradalih pirotehničara i 5 članova obitelji smrtno stradaloga pirotehničara.

Pročelnica Ureda za branitelje Grada Zagreba Vesna Helfrih ističe kako kroz Ured dnevno prođe do 60 hrvatskih branitelja, a oko 100 do 150 je telefonskih upita o raznim pravima ili informacijama gdje i na koji način mogu ostvariti i druga prava koja nisu nužno vezana uz status hrvatskog branitelja.

A osnovni problemi koji se susreću branitelji u gradu Zagrebu jest socijalna isključivost i egzistencijalni problemi, ali i česta oboljenja koja su dugotrajna i iscrpljujuća te poteškoće uključivanja u civilni život zbog brojnih oboljenja među kojima prednjači PTSP. Helfrih napominje kako se branitelji i njihove obitelji bore sa stambenom nezbrinutošću, neutvrđenim statusnim pravima kao i prava temeljem gubitka radne sposobnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Zbog tih su problema vrata Ureda za sve hrvatske branitelje otvorena za sva pitanja. U tom cilju već 9 godina radi i Savjetovalište za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji Grada Zagreba u kojem vrlo često pomoć zatraže i dobiju i hrvatski branitelji iz drugih županija“, napomenula je Helfrih.

„Mi na sve zahtjeve i upite odgovaramo provođenjem određenih postupaka ukoliko je za isto nadležan, a u drugim slučajevima pokušavamo dopisima, zamolbama i preporukama prema drugim institucijama ukazati na potrebu pomoći, u okvirima koja je moguća i drugim zakonima određena“, kazala je Helfrih te dodala kako „ niti jedan branitelj s bilo kojim upitom nije bio vraćen iz Ureda, a da nisu pokrenute sve propisane procedure za ostvarivanje prava, odnosno dana uputa kako i gdje što ostvariti ako se radi o nadležnosti drugih javnopravnih tijela“.

Prvi zadatak Ureda nakon osnovanja bio je izrada stateškog dokumenta Programa skrbi za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji za razdoblje od 2014. do 2017. kojim su predviđene 31 aktivnosti, a dosad su realizirana pet projekta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Osnovali smo Zakladu za žrtve ratnog zločina silovanja u Domovinskom ratu, provodimo anketiranje oboljele djece hrvatskih branitelja kao plansku dokumentaciju za osnivanju Zaklade za pomoć oboljeloj djeci hrvatskih branitelja i pokrenuli smo postupak javne nabave za ciljane sistematske preglede hrvatskih branitelja temeljem publikacije koju smo prezentirali prošle godine 24. prosinca – Uzroci smrti hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Grada Zagreba. Osnovali smo i Savjetovalište za supruge i djecu hrvatskih branitelja oboljelih od PTSP-a te smo započeli i provodimo putem Razvojne agencije Zagreb osnovnu i specijalističku edukaciju za 28 nezaposlena hrvatska branitelja u cilju davanja kompetencija za osnivanje samostalnih poslovnih subjekata i započinjanju samostalnog rada“, kazala je Helfrih.

Ured za branitelje, kako ističe Helfrih, provodi i redovne djelatonosti, a između ostalih to je utvrđivanje statusnih prava prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji u prvom stupnju kako je to i utvrđeno navedenim zakonom, omogućavanje jednokratne novčane pomoći, besplatnih udžbenika, fizikalne rehabilitacije, ali i organiziranje ljetovanja, zimovanja i prigodnih priredbi s poklonom povodom blagdana za djecu branitelja.

„Također, braniteljima pomažemo u oblicima socijalnih pomoći sukladno gradskoj odluci, stambeno ih zbrinjavamo, a redovne djelatnosti su i ustupanje komunalnih priključaka, provedba postupka za darovanje građevinskog zemljišta, medicinska rehabilitacija hrvatskih ratnih vojnih invalida, ali i članova obitelji smrtno stradaloga, nestaloga ili zatočenoga hrvatskog branitelja, provedba javnih radnih aktivnosti u cilju opće korisnog rada koji donosi benefit školovanja ili stručnog usavršavanja nezaposlenim hrvatskim braniteljima, članovima njihovih obitelji, ali i nezaposlenim građanima Grada Zagreba, provedba natječaja za sufinanciranje programa udruga iz Domovinskog rata, II. svjetskog rata i civilnih invalida rata, započinjanje uređenja okoliša Spomen-doma “Tigar” krug vojarne “Vitez Damir Martić“, nabrojala je Helfrih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ured za branitelje provodi i edukacije za čelništva udruga, ali i drugih zainteresiranih članova kao npr. struktura i aplikacije na natječaje EU, marketing, informatički tečajevi, financijski menedžment, osnove komunikacije, dodala je Helfrih.

„Također provodimo postupak posmrtne skrbi za umrle hrvatske branitelje i hrvatske ratne vojne invalide, ali i sudjelujemo u identifikacijama nestalih i zatočenih hrvatskih branitelja, za koje kasnije i provodimo postupak posmrtne skrbi i priznavanja prava prema zakonu.

Organiziramo i sudjelujemo u obilježavanju svih državnih blagdana i spomen dana kao i dana koju su važni za ratne postrojbe Grada Zagreba, a naročito za Dan branitelja Grada Zagreba koji je Odlukom Gradske skupštine određen s danom 30. svibnja“, rekla je Helfrih.

Do kraja godine Ured za branitelje planira provesti ljetovanje za 350 djece hrvatskih branitelja, obilježiti Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan neovisnosti, Dan Svih Svetih,osnovati Zakladu za pomoć oboljeloj djeci hrvatskih branitelja, započeti uređenje Spomen doma „Damir Vitez Martić“, provesti novi postupak natječaja za projekte i programe Udruga, sudjelovati na tribinama prema iskazanom interesu samih hrvatskih branitelja, okončati postupke za dodjelu građevinskog zemljišta HRVI-ma koji su dobili stambeni kredit Ministarstva hrvatskih branitelja i kontinuirano provoditi medicinsku i fizikalnu terapiju te provesti ciljane sistematske preglede za hrvatske branitelje, uz sve redovne poslove sukladno zakonskim i podzakonskim aktima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.