Otvorenjem učionice budućnosti karlovačka je Gimnazija u utorak postala peta srednja škola u Hrvatskoj u kojoj je, zahvaljujući 30 tisuća dolara vrijednoj donaciji Microsofta Hrvatska u suradnji s Hrvatskom akademskom i istraživačkom mrežom CARNet i tvrtkom Storm Computers, u praktičnu nastavnu uporabu uvedeno 30 tablet računala.
Microsoft i CARNet vole se javno, kazao je vršitelj dužnosti ravnatelja CARNeta Zvonimir Stanić, napomenuvši da je učionica budućnosti tek jedan manji projekt, kojemu je prošle godine prethodila Microsoftova donacija instaliranja Wi-Fi internetske infrastrukture u 25 osnovnih i 25 srednjih škola diljem Hrvatske.
“CARNet se već niz godina bavi implementacijom novih tehnologija u hrvatski obrazovni sustav, svjesni da učenici koji danas pohađaju škole moraju steći digitalne vještine kako bi bili spremni za nastavak obrazovanja i svoj poduzetnički put. Bez upotrebe ovakvih tehnologija oni neće imati šanse na globalnom tržištu rada, a svjesni smo i da treba u tom procesu pomoć i nastavnicima da se oni mogu koristiti digitalnom tehnologijom u nastavi”, rekao je Stanić.
“Posebno me veseli da se ipak podiže fokus na znanost, na matematiku, na IT tehnologiju, jer što danas pokreće svijet? Pokreću ga inženjeri i inovacije, a kad oni nešto naprave, onda dolaze pravnici koji će to zaštititi, ekonomisti koji će od toga napraviti stvarni produkt i za sve ima posla”, rekao je Microsoftov direktor za digitalnu transformaciju Ivan Vidaković dodavši da ga zato veseli što je i Ministarstvo znanosti i obrazovanja priopćilo da radi na osuvremenjenju nastave informatike koja datira još iz 1994. godine.
“Učimo o binarnom sustavu, o logaritamskim tablicama, a što je danas nepotrebno znati. Uvođenjem programiranja i razumijavanja robotike učenici će naučiti razmišljati na novi način, naučit će analizirati činjenice i razmišljati o njima kako bi ih mogli sintetizirati u novo znanje”, kazao je Vidaković koji je napomenuo i da se u nekim školama još nailazi i na otpor uvođenju digitalizacije.
Stanić je istaknuo da je u tijeku i provedba pilot faze projekta “e-Škole: Uspostava sustava digitalno zrelih škola”, kojim bi se u 150 škola diljem Hrvatske do 2018. godine trebalo riješiti jedan od ključnih problema hrvatskog osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovnog programa, a to je, smatra Stanić, niska iskorištenost potencijala informacijsko-komunikacijske tehnologije.
Stoga je u izradi veliki plan za uključenje 700 osnovnih i srednjih škola u projekt “e-Škole” za koji će, kazao je Stanić, 2019. godine biti raspisan javni poziv, slično kao što je i ovih 150 škola iz pilot-programa odabrano potkraj 2014. i početkom 2015. godine.
“Tekući program 150 škola završit će 2018. godine tijekom koje slijedi postupak evaluacije, a projekt ‘e-Škole 700 škola’ počinje 2019. godine i trajat će do kraja 2022. godine”, dodao je.
Ukupna vrijednost toga obimnog programa, kojemu su nositelji CARNet i partneri Agencija za odgoj i obrazovanje, Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih te Fakultet organizacije i informatike iz Varaždina za koji će se također natječajem odabrati i tehnološki partneri, iznosi 140 milijuna eura.
“Sredstva za to osigurana su iz EU strukturnih fondova – Operativnog programa e-škola koji će pokriti 85 posto troškova, dok će ostalo ići na teret državnog proračuna. Glavni preduvjet za realizaciju tog projekta je uspješna provedba i rezultati aktualnog pilot-projekta u 150 škola”, kazao je Stanić.
Gimnazija Karlovac učionicu budućnosti dobila je nakon Opatije, Mirkovaca, Metkovića i Zagreba, a opremljena je s 30 tableta, jednom pametnom pločom, bežičnom opremom te kolicima za pohranu i punjenje tableta.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Hina