Otkriveno koje ptice mogu letjeti deset mjeseci bez odmora

Foto: fah

Čiope su rekorderke među svim ptičjim vrstama kada je posrijedi neprekidan let, ustanovili su nedavno švedski ornitolozi, dokazavši da bez stanke i odmora mogu letjeti i do deset mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Let koji traje deset mjeseci bez odmora, najdulji je registriran kod ptica, to je apsolutni rekord”, kaže profesor Anders Hedenstroem, biolog na švedskome Sveučilištu Lund i voditelj studije čiji su rezultati objavljeni u časopisu Current Biology.

Koristeći rezultate dobivene zahvaljujući čipovima pričvršćenim na trinaest čiopa, znanstvenici su ustanovili da se ova ptičja vrsta od leta odmara samo dva mjeseca tijekom godine u vrijeme reprodukcije. Preostalih deset mjeseci one neprekidno lete, hraneći se i hibernirajući tijekom selidbe prema jugu Sahare.

“Ovo otkriće pomiče dosad poznate granice životinjske fiziologije”, kaže Hedenstroem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenici su prikupljali podatke i o brzini letenja čiopa i ubrzanjima tijekom leta. Pokazalo se i da se neke među njima samo nakratko odmore tijekom noći, ponekad i cijelu noć. No, istaknuli su da ih čak 99,5 posto deset mjeseci selidbe provede hibernirajući tijekom letenja.

Svakodnevno u suton ili u zoru, čiope uzlijeću na visinu od 2000 do 3000 metara, kaže Hedenstroem. “Vjerojatno spavaju dok lebde prilikom spuštanja na nižu visinu, no u to zasad nismo u potpunosti sigurni”, rekao je.

Kod čiopa koje neprekidno lete deset mjeseci zamijećen je rast novih krila, što nije bio slučaj kod onog manjeg dijela koji se povremeno nakratko odmarao. Biolozi smatraju da razlike u odmaranju među različitim čiopama mogu ukazivati na njihovo bolje ili lošije zdravstveno stanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otkriće o izdržljivosti čiopa otvara nova pitanja o energiji potrošenoj za vrijeme neprekidnoga desetomjesečnog leta te potiče biologe da pokušaju istražiti uz pomoć kakvih mehanizama ptice uspijevaju spavati i odmoriti se tijekom tako dugoga leta.

Rezultati ranije studije čiji su rezultati objavljeni u lipnju u časopisu Science o migratornim pticama brzanama, pokazali su da ta vrsta uspijeva preletjeti ocean u dva mjeseca neprekidnog leta. Pritom se hrane letećim ribama koje iskaču iz mora i u zraku ostaju četrdesetak sekundi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.