Kako se odvikavati od pametnog telefona?

Ako u svakom slobodnom trenutku posežete za svojim pametnim telefonom, možda bi tu praksu trebalo prekinuti, smatraju liječnici te dodaju da to ni u kojem slučaju ne smijete učiniti naglo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Berlinska psihologinja Iris Hauth preporučuje postupno odvikavanje od neprekidne ovisnosti o protoku informacija.

Hauth preporučuje da se pribjegne svojevrsnom “samodiscipliniranju”, odnosno da pojedinac odredi vrijeme u danu kada dva do tri sata neće koristiti smartphone.

“Sama sam se disciplinirala na način da ne koristim pametni telefon od sedam do 11 sati navečer”, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A tijekom vikenda se svakako treba suzdržati od čitanja radne e-pošte. Neke tvrtke svojim zaposlenicima to zabranjuju.

Nove tehnologije nisu u potpunosti loše, kaže Hauth te dodaje da je zabrinjava učinak stalne izloženosti brojnim informacijama koje su često u potpunosti nepotrebne i jako opterećuju um.

Smatra da negativno utječu na pamćenje i koncentraciju, no njezine pretpostavke nisu znanstveno utemeljene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hauth dodaje i da prijatelje i članove obitelji treba podsjetiti da su aplikacije poput Facebooka i WhatsAppa tek pomagala, a ne i zamjena za komunikaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.