Stručnjaci preporučaju da djecu izložite mikrobima i bakterijama – tako će imati manje alergija

Švedski znanstvenici otrkrili su da djeca koja žive u obiteljima u kojima se suđe pere ručno imaju čak 40 posto manje šanse razviti neki oblik alergijske reakcije od njihovih vršnjaka kod kojih je u uporabi perilica za posuđe, navodi livescience.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suđe se u perilici nikad ne opere kao ručno

Neka prijašnja istraživanja, poput onoga autora dr. Billa Hesselmara, pedijatra i stručnjaka za alergije, pokazivala su da ručnim pranjem nikad ne očistite suđe jednako dobro kao kad se ono pere u perilici. Ipak, sada se pokazalo, da to i nije toliko loša stvar. Tako  obitelj izložena bakterijama  ima manje šanse za razvoj alergijskih reakcija.

Stručnjaci, barem neki od njih, smatraju kako veća izloženost mikrobima u mlađoj dobi može stimulirati imunitet djece, a zahvaljujući tome se smanjuje rizik da djeca obole od alergija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ručno pranje posuđa obično je povezano s drugim životnim uvjetima, poput manjih primanja i manjeg životnog prostora, a takve osobe manje boluju od alergija. Ipak, kaže dr. Hesselmar, rano je preporučivati ljudima da počnu ručno prati posuđe kao oblik prevencije razvoja alergija.

Tri čimbenika koja utječu na rizik od pojave alergija

Ovim istraživanjem znanstvenici su htjeli proučiti čimbenike u modernoj svakodnevici koji bi mogli utjecati na povećan broj alergijskih reakcija među djecom. Prikupili su i analizirali podatke od više od 1.000 djece koji žive u dva različita dijela Švedske. Upitnike su ispunjavali roditelji, prvo su odgovarali na pitanja imaju li vaša djeca ekceme, astmu ili sezonske alergije, a zatim na pitanja o tipičnom načinu na koji peru suđe, kao i koliko često njihova djeca jedu fermentirane namirnice i zdrave, svježe, koje imaju više bakterija od druge hrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokazalo se da među djecom čiji su roditelji izjavili da ručno peru suđe bilo je manje alergija nego među onima koji su jeli fermentirane ili namirnice koje su došle direktno s farmi. Proučavali su također ima li u obitelji slučajeva alergijskih reakcija, je li dijete išlo u vrtić i da li je kao kao beba bilo u kontaktu s kućnim ljubimcima, što su tri čimbenika koja mogu utjecati na rizik od pojave alergija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.