(VIDEO) Terapijsko jahanje: Zašto je važno u terapiji osoba s invaliditetom?

Foto: Snimka zaslona

Terapijsko jahanje, dokazano je, pomaže u terapiji osoba s invaliditetom, posebno djece. U Udruzi tjelesnih invalida TOMS radi 25 članova s 33 štićenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Godine 2014. stvorila se ideja o organiziranju terapijskog jahanja, rekao je za HRT predsjednik udruge TOMS Ivica Bašić.

Kratka je to povijest udruge ljudi plemenitog srca. Sam teren ustupio je Ante Mamut, inače marinski načelnik. Ipak odskače trenerica Ana, kažu ovdje, šaptačica konjima. Spasila ih je od sigurne smrti.

– To su konji koji su bili namijenjeni za klanje, a Udruzi je konj uginuo, zbog čega se skoro zatvorila. Kada smo čuli za njih dvije, odmah smo ih kupili, rekla je Ana Jajić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko terapijsko jahanje pomaže djeci, najbolje svjedoče roditelji i sami korisnici

– Sin je autističnog spektra ima sedam godina, a već 3,5 godine puno jaše. To mu jako puno znači, rekao je Ante Kuzmanić, otac korisnika.

– Jako nam je važno jer moj sin nema kontrolu nad gornjim dijelom tijela, njemu je bitno da jaše, rekla je Marija Purunđija, majka korisnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Za mene znači puno, ja bi non-stop jahala, rekla je korisnica Nikolina Mitar.

25 mladih volontera slažu se da je najbolji osjećaj pomoći drugima.

– Ja volim konje i ovu djecu i stvarno mi puno znači, rekao je volonter Kristian Jelić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I za kraj, ove dvije pridošlice Ares i Atena, također spašene i udomljene, dobrodošla su pomoć u terapiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.