Zabrinjavajući podaci o porastu tinejdžerske depresije: Kako je prepoznati?

Foto: Thinkstock

Tinejdžerska depresija je ozbiljan problem. Riječ je o krizi mentalnog zdravlja koja pogađa sve veći broj mladih ljudi. Studije pokazuju da je stopa depresije kod tinejdžera u stalnom porastu tijekom posljednjeg desetljeća. Na takve podatke ukazuje nacionalnom istraživanju srednjoškolaca u SAD-u iz 2021. godine: 42% srednjoškolaca izjavilo je da se osjećaju tužno ili beznadno gotovo svaki dan tijekom najmanje dva tjedna, a otprilike 22% srednjoškolaca ozbiljno je razmišljalo o pokušaju samoubojstva tijekom prošle godine. Treba naglasiti da su učenice nešto pogođenije od njihovih muških kolega. Ovaj trend naglašava važnost prepoznavanja znakova depresije i traženja pomoći. Roditelji, skrbnici i članovi obitelji igraju ključnu ulogu u prepoznavanju i liječenju tinejdžerske depresije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što roditelji mogu pomoći?

Razumijevanje tinejdžerske depresije počinje kod kuće. Roditelji bi trebali njegovati okruženje u kojem se mladi osjećaju ugodno razgovarajući o svojim osjećajima bez straha od osude, piše Scripps.“Kada je riječ o tinejdžerima, važno je da roditelji ili skrbnici ostanu pozitivni i održavaju otvorene linije komunikacije”, kaže dr. med. Gurinder Dabhia, pedijatrica na klinici Scripps Rancho Bernardo. Redovito sudjelovanje u razgovorima i slušanje nečijih problema može puno pomoći. “U redu je biti uporan i ne odustati od svog adolescenta ako isprva odbija razgovarati”, dodaje dr. Dabhia. “Razgovor o depresiji može biti težak, ali koristan.” Razgovarajte, ali svakako slušajte, dodaje ona. “Prihvatite ono što vam tinejdžer govori bez osuđivanja ili kritiziranja. Važno je potvrditi njihove osjećaje.”

Foto: Thinkstock

Je li to depresija ili nešto drugo?

Kako djeca i adolescenti sazrijevaju, njihovo se ponašanje može promijeniti. Pritisci vršnjaka, pritisci u školi, fizičke promjene, mogu utjecati na njihovo ponašanje. To može otežati određivanje prolaze li tek kroz privremenu fazu, imaju li depresiju ili anksioznost. Međutim, postoje znakovi upozorenja za oba stanja koji mogu pomoći roditeljima. “Tinejdžeri ponekad mogu biti ćudljivi i temperamentni. Imajte na umu da prolaze kroz fizičke promjene i postavljaju pitanja o tome tko su i što žele učiniti sa svojim životom dok postaju neovisniji,” objašnjava dr. Dabhia.”Iako povremeno loše raspoloženje i gluma mogu biti normalno ponašanje adolescenata, ove vrste ponašanja također mogu ukazivati ​​na skrivenu depresiju ili anksioznost.”

Svjetski dan mentalnog zdravlja – depresija sve veći problem

Koji su znakovi depresije kod tinejdžera?

Svatko može razviti depresiju u bilo kojoj dobi. Kod mladih ljudi je ključno prepoznati znakove jer neki možda neće moći dobro izraziti svoje osjećaje. “Često razgovarajte sa svojim tinejdžerom i ponudite mu podršku”, kaže dr. Dabhia. “Jasno dajte do znanja da ste voljni ponuditi svu podršku koja im treba.” Znakovi depresije uključuju: iznenadne nalete bijesa, negativna razmišljanja, osjećaj neshvaćenosti, poteškoće s koncentracijom, poremećaj spavanja…

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Thinkstock

Koji su simptomi anksioznosti kod tinejdžera?

Svatko povremeno doživi osjećaj tjeskobe. To je normalna reakcija na stres. Ako vaš tinejdžer doživljava pretjeranu tjeskobu koja stalno utječe na njihov svakodnevni život i opću sreću, možda ima anksiozni poremećaj. Simptomi anksioznosti uključuju: poteškoće sa spavanjem, razdražljivost, pretjeranu brigu, nemir ili umor… “Depresija i anksioznost često se javljaju zajedno, iako bi se trebali dijagnosticirati odvojeno i tretirati kao dva odvojena problema,” kaže dr. Dabhia.

Kada potražiti liječničku pomoć za tinejdžersku depresiju

Ako je vaš tinejdžer stalno tužan ili zabrinut dulje od dva tjedna, dogovorite sastanak s njegovim liječnikom ili pedijatrom. Liječnik će postavljati pitanja kako bi provjerio je li sve u redu. Roditelji su često prisutni u ovim razgovorima, no bit će također i privatnih razgovora liječnika s vašim djetetom. Ako je potrebno, liječnik vas može uputiti specijalistu. “Budite spremni razgovarati o specifičnim informacijama i simptomima vašeg adolescenta, uključujući koliko dugo su prisutni, koliko utječu na svakodnevni život vašeg tinejdžera i sve obrasce koje ste primijetili”, kaže dr. Dabhia.Također biste trebali spomenuti je li netko od članova vaše uže obitelji imao poremećaj raspoloženja ili duševnu bolest. Osim toga, bilo bi korisno razgovarati o svim značajnim događajima koji su se dogodili u vašoj obitelji. Obiteljske promjene poput razvoda, ponovnog braka, novog brata ili sestre ili selidbe ponekad mogu uzrokovati depresiju ili tjeskobu.

Nova studija pokazuje da su se u posljednje tri godine operacije ‘promjene spola’ u SAD-u gotovo utrostručile

Prevencija samoubojstva

Pedijatri mogu provjeriti postoji li rizik od samoubojstva uz depresiju, tjeskobu ili probleme sa suočavanjem sa stresom. “Nemojte misliti da svog adolescenta možete tek tako odgovoriti od njegove ili njezine tjeskobe ili depresije. Naučite ozbiljno shvaćati stresove i brige svog djeteta ili tinejdžera i nikada ne odbacujte razgovore o samoubojstvu,” kaže dr. Dabhia. Svaki razgovor o samoubojstvu treba shvatiti ozbiljno. Ovakve situacije zahtijevaju hitno djelovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svatko svatko može doživjeti rizik od samoubojstva, neke populacije imaju više stope samoubojstva ili pokušaja samoubojstva nego opća populacija SAD-a, uključujući mlade koji se identificiraju kao homoseksualci, lezbijke, biseksualci, transrodni i queer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.