Znate li koje sve zdravstvene tegobe uzrokuju preteške torbe?

Sascha Kohlmann

Velike ženske torbe nerijetko su svakodnevno pretrpane mobitelima, kišobranima, šminkom, bočicom vode, rokovnikom, kozmetikom i svim ostalim čudima pa ne iznenađuje činjenica da prosječno teže i do tri kilograma. Stručnjaci stoga upozoravaju da polovica žena trpi bolove uzrokovane nošenjem preteških torbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bolovi u ramenu, preteška torba? Zvuči vam poznato? Stručni tim Privatne prakse fizikalne terapije Jadranka Brozd pojasnio je za Narod.hr zašto dolazi do takvih bolova te kako ih izbjeći.

“Torba je dio svakodnevice muškarca, a naročito žene. Torbe nose djeca, a najteže osnovnoškolci. Torbe nose osobe treće životne dobi, ali i invalidi i trudnice. Svaka torba ne smije biti pretrpana i preteška za osobu koja je nosi”, ističe Jadranka Brozd i njezin stručni tim.

“Muškarci nose radne torbe, obično ne pretrpane, u jednoj ruci i nemaju posljedice. Mladići često nose torbe preko jednog ramena oblika naprtnjače i podižu to rame te se krive tijelom u jednu stranu. Žene torbe nose još lošije. Pretrpane torbe i vreće stavljaju u jednu ‘jaču ruku’ podižu rame (da se ne vuče torba po podu) krive se u suprotnu stranu, ponekad oslone težište na kuk i kao posljedica javlja se bol u križima, leđima, vratu ili ramenu te redovito glavobolja, umor, zujanje u ušima”, pojasnili su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Autor: miszpinay
Autor: miszpinay

Đačke torbe su trauma za svakog roditelja i dijete. Kakvu torbu treba osnovnoškolac? Koliko kila smije težiti zajedno sa školskim priborom i knjigama?

“Odgovore nam nameće odluka škole koja insistira da dijete nosi sav pribor ili nešto pohranjuje u školi, te je li nastavnik insistira svaki dan na svakoj tiskovini-knjizi, bilježnici, radnoj bilježnici ili dijete nosi nužne stvari. Torba se mora prilagoditi starosti, visini i težini djeteta ali ni za koga ne smije biti teška više od četiri kg”, naglasili su dodavši kako torbu dijete treba nositi preko oba ramena, ugodno oslonjenu na leđa i do zdjelice.

“Torba ne smije lupati dijete po stražnjici, no ne smije biti ni visoko na lopaticama. Nikako ju ne smije nositi uvijek na jednom ramenu jer je prenaprezanje mišića jedne strane tijela podloga za razvoj skolioze, loše pozicije kralješnice”, istaknuo je stručni tim Privatne prakse fizikalne terapije Jadranka Brozd.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Torbe koje su teške, a vuku ih školarci na kotačićima, također mogu biti uzrok promjena na kralješnici, krivog pozicioniranja ramena naprijed što je podloga skraćenjima mišića i upalnim procesima te glavobolji i umoru.

“Pretjerano guranje desnog ramena naprijed, rotacija ruke prema tijelu i naginjanje glave u desnu stranu s vremenom blokira rad štitne žlijezde što uzrokuje umor, razdražljivost, temperaturne promjene – znojenje kao početne simptome. Starije osobe su iskusnije i nastoje torbe vući, a ne pretrpane nositi, ali ih ometaju stepenice na kojima opet osjete problem težine koji se očituje u prenaprezanju mišića šaka i ruku, ramenog obruča i vratne kralježnice te se javljaju zakočenosti prstiju, otekline zapešća, bolovi u ramenima glavobolje i smetnje vida, te zaduha i malaksalost”, ustvrdili su.

Autor: Garry Knight
Autor: Garry Knight

Rješenje vide u ponovljenoj šetnji s manjim teretom u rukama što će pogodovati općenitom zdravlju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Invalidne osobe svoje torbe postavljaju na stražnju stranu kolica što zahtijeva okretanje u stolcu i moraju paziti na težinu koju prenose rotacijom, ili se prisiljavaju da svedu potrebe na minimum. Zajedničko za sve koji nose torbe nužnost je da teret nije veći od osnovnih mogućnosti, da torbu ne nose uvijek u istoj ruci ili na istom ramenu, da ne rotiraju tijelo i ne naginju se na jednu stranu opetovano te da da osobi koja nosi pretešku torbu pomognu da se ne umori ili ozlijedi. Kakovu god torbu izaberete ona vam treba biti zadovoljstvo i pomoć”, zaključili su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.