Turska rezervirana glede euopskog plana rješavanja migrantske krize

epa04964736 European Commission President Jean Claude Juncker (R) speaks to the media as he welcomes Turkish President Recep Tayyip Erdogan at the EU Commission in Brussels, Belgium, 05 October 2015. The European Union is expected to ask Turkey for help in stemming the flow of refugees reaching the bloc, during a visit to Brussels by President Recep Tayyip Erdogan at which issues such as Ankara's record on human rights are also expected to surface. EPA/OLIVIER HOSLET

Turska je s puno rezerve dočekala obećanje Europske unije da će joj pomoći podnijeti prihvat više od dva milijuna sirijskih migranata prisutnih na njezinu tlu, žaleći se na manjak financijskih sredstava i posebice kašnjenje te podrške.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Komisije EU Jean-Claude Juncker u ponedjeljak je predstavio turskom predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoganu “nacrt plana djelovanja” namijenjen zaustavljanju ili barem usporavanju priljeva migranata koji svakodnevno na svaki način pokušavaju napustiti Tursku i ući u Europu.

Turska vlada sa skepsom dočekala apele Bruxellesa

U zamjenu za financijsku podršku od 1,1 milijarde eura, Bruxelles pritišče Ankaru da zadrži kandidate za odlazak na svojem teritoriju postavljanjem prihvatnih centara za podnositelje zahtjeva za azilom. EU se također zalaže da Turci pojačaju pomorski nadzor svojih obala, odakle većina migranata kreće u pravcu obližnjih grčkih otoka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“EU-u se žuri, nama ne”, izjavio je neimenovani dužnosnik turske vlade, “ali mi već četiri godine radimo ono što piše u tom planu”. “Financijski okvir predviđen tim planom također bi se trebao povećati”, dodao je on.

Prema službenoj procjeni, gotovo 2,5 milijuna osoba – 2,2 milijuna Sirijaca i 300.000 Iračana, sklonilo se unazad četiri godine u Turskoj bježeći od rata u svojoj zemlji. Ankara tvrdi da je već utrošila više od 6,5 milijardi eura za njihov prihvat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.