Snage sirijske vlade prošli tjedan su nastavile sa žestokim napadima na pobunjenički dio Alepa nakon što se podijeljeno Vijeće sigurnosti UN-a nije uspjelo dogovoriti oko primirja koje bi spasilo taj ratom uništeni grad.
Alep je važan. To je jedno od rijetkih urbanih središta koje sirijski pobunjenici, u ovom slučaju djelomično, imaju pod svojom kontrolom. Prije rata Alep je bio najvažnije sirijsko komercijalno središte i kao takav je ključna strateška i psihološka nagrada sirijskog građanskog rata.
Taj grad – jedan od najstarijih naseljenih u svijetu, koji je nekoć cvjetao i bio poznat po svojoj staroj citadeli (zbog čega je na UNESCO-ov popis zaštićene svjetske baštine) – danas je pustoš.
Alep je podijeljen između pobunjenika i Asadovih lojalista od 2012. godine.
Prije nego je počeo rat, 2011. godine, Alep je bio najveći sirijski grad i njegovo gospodarsko središte. Predsjednik Bašar al-Asad ne može vjerodostojno tvrditi da vlada Sirijom bez njega, piše npr.org.
Za opoziciju, to je pak najznačajniji gradsko područje koje kontrolira. Iako su mnogi napustili to područje, istočni dio Alepa pokazuje da pobunjenici imaju značajnu podršku. To je mjesto na kojem pobunjenici mogu prikazati kako je Sirija mogla izgledati bez vladavine obitelji Asada, koja vodi zemlju više od četiri desetljeća.
Lokalno vijeće je pružilo privid upravljanja, usluga i škola u posljednjih nekoliko godina.
Kako je sve počelo?
Građanski rat u Siriji je naziv za trenutni oružani sukob koji se od proljeća 2011. vodi u Siriji između vlade predsjednika Bašara al-Asada na jednoj strani i pobunjenika koji nastoje svrgnuti njega i vladajuću stranku Baas. Izbio je 15. ožujka 2011. kao serija prosvjeda nadahnutim arapskim proljećem, odnosno prosvjedima opozicije koji su doveli do smjene režima u Tunisu, Libiji i Egiptu.
Nastojanje sirijskih vlasti da prosvjede uguše uz pomoć vojske je, pak, dovelo do eskalacije nasilja, a skupina prosvjednika se od ljeta 2011. naoružala i organizirala u Slobodnu sirijsku vojsku koja protiv režima vodi gerilski rat. Zahtjeve pobunjenika za smjenom sirijske vlasti su od samog početka podržale susjedna Turska, Saudijska Arabija i zaljevske države, a potom SAD, EU i druge države zapadnog svijeta koje su protiv Sirije uvele niz političkih, diplomatskih i ekonomskih sankcija. Inicijativama tih zemalja i vlada, da se sukob okonča vojnom intervencijom i na strani pobunjenika, trenutno se pak odupiru Rusija, Iran i NR Kina.
Dakle, s jedne strane tu su pobunjenici i Zapad koji želi svrgnuti Asada, a s druge Rusi, Iran i Kina, koji Asada i njegovu Sirijsku vojsku podržavaju. A svi, kao što smo napomenuli, žele zavladati Alepom.
Tko se ondje bori?
Sirijska vojska ima pak veliku pomoć. Tu je ruska avijacija, milicija libanonskog Hezbollaha i pomoć iz Irana. Tu su i šijitske muslimanske paravojne postrojbe iz Afganistana i Pakistana koji pomažu vladi.
Na pobunjeničkoj strani, postoje dvije glavne struje koje organiziraju obranu. Oni su uglavnom sirijski borci, nisu stranci, ali predstavljaju mješavinu ideologija. Jedna od vodećih grupa je grana Al-Kaide koja se doživljava kao saveznik. Različite frakcije dobivaju podršku iz arapskih zemalja Zaljeva i Turske. SAD podržava one koje smatra ne-ekstremističkim skupinama, a koje nastoje ukloniti Asada s vlasti.
Jedna grupa koju nećete naći u Alepu jest Islamska država. Ta ekstremistička skupina ima sjedište u Al-Raki, u istočnoj Siriji. U stvari, neke od pobunjeničkih skupina u Alepu su se borile protiv ISIS-a na drugim područjima.
Tko je najveća meta?
Sirijska vlada kontrolira zapadni dio grada, gdje, kako UN kaže, živi više od 1,5 milijuna ljudi. Civili su ondje ponekad na meti pobunjeničkog granatiranja. No, najveća briga je oko istočnog Alepa, jer UN upozorava da je ondje smješteno oko 250.000 ljudi. Pobunjenici kontroliraju taj dio grada od 2012. godine, ali se suočavaju s intenzivnim bombardiranjem sirijskih i ruskih snaga.
Tijekom građanskog rata, sirijski vojska je provela neselektivne napade na civile. UN-ovi istražitelji su je optuživali i za ciljanje medicinskih objekata, koji su često bili pod udarima. Doduše, ne treba smetnuti s uma da u ovim napadima sudjeluje ruska vojska koja podržava Asada, a koja je na suprotnoj strani od pobunjenika koje SAD podupire, a koji u jednakoj mjeri sudjeluju u ratovanju. Ovisno o tome koje medije pratite, američke ili ruske, vidjet ćete i dvije potpuno različite strane priče, no pritom ne smijemo zaboraviti da su, nažalost, najveće žrtve – civili.
(VIDEO) Snimka dječaka koja će vam slomiti srce: On je novi simbol stradanja u Siriji
UN napominje da je više od 370 civila – od kojih su oko trećinu činila djeca – poginulo u istočnom Alepu od 23. rujna do prošlog tjedna.
Tekst se nastavlja ispod oglasa