Odbor za poljoprivredu: Lucić prozvao Jakovinu, a ovaj mu uzvratio da je neznalica i pozvao druge da ga ne slušaju

Foto: fah

Teške riječi pale su u četvrtak na saborskom Odboru za poljoprivredu između bivšeg ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine (SDP) i HDZ-ova Franje Lucića koji aktualizirao optužbe na Jakovinin račun zbog navodnog pogodovanja dodjele sredstava iz Mjere 4 Programa ruralnog razvoja tvrtkama koje na to nisu imale pravo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lucić je na Odboru, koji se tematski bavio učinkovitošću raspolaganja državnom zemljom i isplaćenim potporama aktualizirao natječaj za Mjeru 4, kazavši da mu odgovore za to ne može dati nazočni v.d. Ravnatelja Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju Ivan Macanić, nego bi to trebao učiniti Jakovina.

Lucića je zanimalo je li se pravilnikom o raspisivanju natječaja, koji je “polazište svih nepravilnosti”, pogodovalo određenim trgovačkim društvima koja su dobila “basnoslovne” iznose. Poručio je i kako SDP-ovci drugima, na raznim razinama, drže moralna predavanja, a o svojim nepravilnostima šute.

Pravilnik je kriv za sve, a onda je sve išlo slijedom kako su zamislili u SDP-ovoj vlasti, ustvrdio je Lucić i zatražio da se Jakovina o svemu pisano očituje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tko sve vi i da se vama očitujem, osim neznalica”, ‘presjekao’ je uzrujani Jakovina Lucića koji je precizirao da se ne treba očitovati njemu, nego Odboru.

Loptu je nastojao smiriti predsjednik Odbora Branko Hrg (HSS) tumačenjem da se ne može tražiti očitovanje od člana Odbora, da to ne bi bilo po Poslovniku.

Neka ga DORH traži, dometnuo je Lucić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jakovina je uzvratio da se radi o “tendencioznim, poluprimitivnim napadima” na koje neće reagirati, ali da će o daljnjim koracima osobno odlučiti. Ustvrdio je i kako je javnost proteklih tjedana “bombardirana glupošću Franje Lucića i njegovih trolova”.

“Ne spominji me, ja sam institucija”, odgovorio mu je Lucić.

Jakovina optužbe odbacuje, naglašava da Program ruralnog razvoja nije blokiran, da nije bilo pogodovanja i da ništa nije izgubljeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska komisija će tek reći svoje, ustrajao je Lucić.

“To su gluposti, podmetanja, nemojte to slušati”, preporučio je Jakovina sudionicima sjednice napuštajući Odbor uz tumačenje da ga Lucić nije izbacio iz takta, nego ga zovu druge obveze.

“Sramite se”, rekao je bivši ministar Luciću na odlasku, “sramite se vi, ništa niste radili”, uzvratio mu je Lucić.

Podsjećamo, Narod je prethodno pisao o grijesima Jakovine. Primjerice o tome kako nam nije jasno zašto DORH nije SDP-ovog Jakovinu istražio zbog pogodovanja jednoj hrvatskoj šećerani. Sve je počelo kad je Jakovina proizvodnu EU kvotu, koju su tri hrvatske šećerane od 2007. do 2011. ravnopravno dijelile po 33%, 2012. godine preraspodijelio na način da je virovitičkom Viru dodijelio 9643 tone manju godišnju kvotu. Tako je njegova raspodjela dobivene proizvodne kvote za EU od 192.877 tona iznosila 65% u korist Vira i Sladorane te 35% u korist osječke šećerane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je značajno odstupalo od pravila i prakse EU-a gdje je isključivi parametar ostvarena proizvodnja u prethodnom višegodišnjem razdoblju (u pravilu najmanje zadnjih pet godina). Viro je tijekom osam godina (2004.-2011.) godišnje proizvodio 70,1 tona šećera od šećerne repe, Sladorana 70,1, a osječka šećerana 58,9 tona. Viru su kvote smanjene, a šećerani povećane. Tako je Viro na svakoj izgubljenoj toni gubio oko 5400 kuna, na što nije računao – i to ne samo jedne, nego sedam godina.

Odluka ministra Jakovine, da se osječkom kralju šećera Marku Pipuniću dodijeli izvozna kvota od 80.000 tona šećera u zemlje EU, koja je donesena u studenom 2012., bila je predmet istrage USKOK-a. Upravni sud u Osijeku je, odlučujući o tužbi Sladorane d.d. i Vira d.d. poništio rješenja Ministarstva poljoprivrede iz 2012. godine o raspodjeli proizvodnih kvota za šećer, te je sud zaključio da je Tihomir Jakovina jednu od tri hrvatske šećerane stavio protuzakonito u povlašteni položaj – povećavajući joj proizvodne kvote. Njome je smanjenim proizvodnim kvotama, sporna bila šteta načinjena virovitičkoj šećerani i Sladorani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.