Pomozite djeci koja dijele sobu i održite mir u kući

Puno obitelji nema mogućnost priuštiti si da svako dijete ima svoju sobu, pa tako djeca sobu dijele s bratom ili sestrom, što može izazvati i neke probleme ukoliko im se navike ne podudaraju, navodi realsimple.com

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problem odlaska na spavanje

Ukoliko imate djecu različite dobi nikako nemojte tjerati starije dijete da odlazi na počinak kada i mlađe dijete. Neka vrijeme odlaska na počinak bude primjereno razvojnoj dobi djeteta da starije dijete ne bi bilo ogorčeno.

Ako djeca zajedno odlaze na spavanje postoji i mogućnost da se međusobno zapričaju ili zaigraju, a to se može riješiti upravo odlaskom na spavanje u različito vrijeme. Tako dok uspavate mlađe dijete i starije ima vrijeme u kojem ste posvećeni samo njemu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dijeljenje osobnih stvari

Svakom djetetu moglo bi smetati dijeljenje osobnih stvari s bratom ili sestrom, pa tako svakom od djece treba omogućiti prostor na kojem može pohraniti svoje stvari. Neka svako dijete tako ima svoj ormar, policu ili ladicu. Krevet je jedna od najosobnijih stvari tako da djeci objasnite da pitaju brata ili sestru za dopuštenje žele li sjesti na njihov krevet.

Ako imate malo i veće dijete, i maleno dijete ne shvaća što je njegovo, a što bratovo ili sestrino, napravite police visoko, tako da ne može doći do njegovih stvari. Osim toga, djetetu možete ponuditi pohranu osobnih stvari u drugoj prostoriji, pa će tako dijete steći dojam da ga poštujete i činite sve kako biste mu pomogli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problem privatnosti

Neugodno je i ako su djeca istog spola, a ako su različitog onda privatnost postaje velik problem. Idealno je da se razdvoje u dobi 6 godina, no nije uvijek moguće. Zbog toga pokušajte pregraditi sobu zavjesom ili komodom, a možete i ponuditi kupaonicu ili svoju sobu kada je presvlačenje u pitanju.

Sukobi među djecom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko god se braća i sestre vole uvijek postoji mogućnost da dođe do sukoba oko igračaka ili drugih stvari, a osobito kada dijele prostor. Često se sukobljavaju oko toga jer jedno uzima stvari onog drugog ili je jedno neuredno, a drugo uredno, pa ga nered frustrira.

Bitno je postaviti pravila i objasniti posljedice kršenja. Neka posljedice budu prilagođene svakom od djece. Prvenstveno objasnite da nije u redu da uzimaju stvari onog drugog bez da ga prethodno pitaju, a ako drugog djeteta nema neka pita vas. Drugom djetetu po povratku objasnite da ste vi to dopustili i zašto i tako neće biti više sukoba.

Što kada su djeca imala svatko svoju sobu, a sada je moraju dijeliti?

Ako djeca nisu dijelila sobu od samog početka onda njihovo spajanje može biti pravi izazov jer ono koje je bilo samo u sobi steći će dojam da gubi nešto što je bilo njegovo, dok bi se drugo dijete moglo osjećati kao da ulazi u tuđi prostor. Zato se bacite na posao, preuredite sobu i nazivajte je zajedničkom, a ne sobom ovog ili onog djeteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukoliko je do ovakve situacije došlo zbog preseljenja, recite djeci zašto ste morali to učiniti.

Što ako su djeca dijelila sobu i sada ih razdvajate?

Nije ni ova situacija laka, jer djeca možda žele dijeliti prostor i ostati zajedno. Nemojte ih prisiljavati na razdvajanje nego ih ostavite u jednoj sobi, a drugu namijenite za igru. Kasnije će sami poželjeti razdvojiti se, obično oko osme ili devete godine života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.