(VIDEO) Praizvedba dokumentarnog filma: Macelj – Titovo stratište

Foto: Snimka zaslona

Udruga Macelj poziva na praizvedbu dokumentarnog filma Macelj – Titovo stratište redateljice Nade Prkačin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proizvodnja Laudato Tv & Udruga Macelj 1945.

ZAGREB četvrtak 1. lipnja 2017. u 20,00 CineStar Branimir centar

KRAPINA petak 2. lipnja 2017. u 20,00 Dvorana pučkog otvorenog učilišta Šetalište hrvatskog narodnog preporoda 13

Tekst se nastavlja ispod oglasa

VARAŽDIN ponedjeljak 5. lipnja 2017. u 20,00 Dvorana Varaždinske biskupije, Zagrebačka 3

Ulaz slobodan.

Macelj je po točno utvrđenom broju od 1163 ekshumirane žrtve do sada najveće stratište Titovih partizana i jugokomunističkog režima u Republici Hrvatskoj. U Maceljskim šumama stradalo je oko 13 tisuća žrtava. Više od 130 jama još uvijek nije istraženo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Macelju se nalaze i ostatci 21 svećenika, franjevaca i bogoslova, zajednički ubijenih u noći s 4. na 5. lipnja 1945. Surovo stratište Macelj posve je nepoznato za hrvatsku javnost. Film Macelj Titovo stratište razotkriva upravo tu strašnu istinu.

Foto: Narod.hr

Snimatelji: Andrej Bunić; Ivan Lovrić; Josip Ninković
Montažer: Ivan Lovrić
Grafika: Nikola Uroić
Glazba: Željko Barba

Scenaristi: Nada Prkačin; Damir Borovčak
Režija: Nada Prkačin
Producenti: Ksenija Abramović; Dr. Stjepan Bačić

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više o filmu

U Kronici Franjevačkog samostana u Krapini na stranicama 105. i 106. iz svibnja i lipnja 1945. fra Ostijan Ostrognaj zapisao je najstrašnije stranice povijesti toga kraja. Kolone ljudi koje su britanske vlasti vraćale iz Slovenije i Austrije partizanske jedinice odvodile su u šumu Macelj iz koje se danima čula rafalna paljba. Svjedoci strašnih zločina tvrde da je tada u 130 jama završilo 13 tisuća pripadnika hrvatskih oružanih snaga, žena, djece i mnogih drugih koji su u strahu od komunističkih vlastodržaca uzalud tražili utočište kod Savezničkih snaga.

Među žrtvama je i 21 svećenik, redovnik i fratar koje je fra Ostijan imenom, prezimenom i godinom rođenja upisao u kroniku a koji su naposljetku hicima u glavu skončali na predjelu Lepa Bukva, u rupi koja je poslije nazvana ”jama 4D”. Njihov je ubojica dobro poznat. Za jeziva umorstva izvedena s nevjerojatnom lakoćom i bez grižnje savjesti nagrađen je vilom u zagrebačkom elitnom naselju Tuškanac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U filmu ”Macelj Titovo stratište” svjedoci se sjećaju crnih poslijeratnih dana a povjesničari i članovi udruge Macelj 1945. razotkrivaju strahote koje se događale nakon smaknuća. Skreću pozornost na šutnju koja je prekrila zagorska sela kao i cijelu Hrvatsku utamničenu u većini Hrvata nikad željenu komunističku tvorevinu Jugoslaviju.

Pokoji šapat postao je glas dolaskom demokratskih promjena i osamostaljenjem Hrvatske. Ali i to je ubrzo utihnulo. Pa pojedine su se ubojice u slobodnoj i samostalnoj Hrvatskoj opet domogle visokih položaja skrivajući sinekurama svoje zločine.

Zahvaljujući pojedincima poput Frana Živičnjaka koji je slučajno preživio pokolj, i Stjepana Brajdića, prvog predsjednika udruge Macelj 1945. istina je tražila i našla svoj put.

Do sada su samo na Maclju ekshumirane i pokopane tek 1163 žrtve. Ali što s ostalim žrtvama komunističkih zločina diljem Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine? I još šire…

Film podsjeća da je dužnost svih nas mrtve pokopati, grešnike opomenuti, a neuke poučiti te da je povijest učiteljica života i da onaj tko iz povijesti ništa ne nauči osuđen je da mu se ona ponavlja…

„Istina će vas osloboditi.“ (Iv 8,32b)

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.