U posljednje vrijeme građani su suočeni sa svakodnevnim rastom cijena, pa se postavlja sasvim razumno pitanje: gdje uštedjeti? Ako ste jedan od onih koji svakodnevno jedu kruh, možda biste baš po tom pitanju mogli uštedjeti. Naime, uz prosječnu cijenu od 7 kuna za otprilike 700 g kruha dnevno, potrošite godišnje 2.555 kn.
Pečenje u pećnici zahtijeva više truda i vremena, dok je za pripremanje kruha u pekaču potrebno samo nekoliko minuta. Odlučite li peći kruh, bit će vam potrebno oko 500 g brašna, 3 dcl vode, 5 g kvasca, malo soli i šećera.
Kilogram brašna tipa 550 košta oko 5 kuna. Ako se odlučite kupiti pakiranje od 5 kg, cijena po kilogramu može biti 3,3 kune. Instant kvasac u vrećici od 7 grama stoji oko 3 kune. Ako kupite 500 grama kvasca (25 kn), onda cijena po gramu iznosi 0,05 kuna. Kilogram soli je oko 6 kn, tako da jedna žličica predstavlja zanemarivu vrijednost. I za kraj, troškovi električne energije: ako se uzme u obzir da grijač neprekidno radi 45 minuta i da pripremamo kruh u doba jeftinije tarife, cijena utroška električne energije je 0,69 kuna (2kW x 0,75 h x 0,46 kn).
Iako cijene mogu varirati ovisno od toga gdje i u kojoj količini nabavljate namirnice, u prosjeku će vas sastojci za kruh uz pribrojenu električnu energiju koštati od 4 do 6 kuna. U najjeftinijoj varijanti (912,5 kuna godišnje) to je skoro tri puta jeftinije od godišnje cijene kupovnog kruha.
Isplati li se uložiti u pekač kruha?
Odlučite li se na nabavku pekača, trebate računati i na taj trošak pa će se trošak pečenja kruha isplatiti već za nekoliko mjeseci. Kvalitetan pekač kruha košta oko 800 kuna. U njega samo uspete potrebne sastojke i programirate vrijeme kada želite da kruh bude pečen. Iako je za pečenje kruha potrebno vrijeme i trud, s vremenom ćete se sigurno izvještiti, a i uštedjeti!
Tekst se nastavlja ispod oglasa